Spor

Erkek mayosu seçmenin püf noktaları

634views

Erkek mayosu alırken seçim yapmak aslında kolaydır. Sunulan modeller daha sınırlıdır ve çok uç modeller seçilmediği sürece alınan modelin modası geçmez. Yani mayo eskimediği sürece giyilebilir. Ama tüm bu avantajlara rağmen yine de bazen yanlış seçimler yapılabiliyor. Tıpkı kadın mayolarında olduğu gibi erkek mayolarında da yanlış seçimler, göze hoş gelmeyen sonuçlar doğurabiliyor. Erkek mayosu seçmenin püf noktalarını bilerek, bu tür yanlış seçimler yapmaktan uzak durabilirsiniz.

Slip mi şort mu?

Öncelikle yapmanız gereken seçim şort mayo ve slip modellerden hangisini seçeceğiniz olmalıdır. Eğer çok iddialı yağ oranı oldukça düşük, sporla şekillenmiş bir vücudunuz yoksa slip mayolardan yana tercih yapmamanızı öneririz. Hatta böyle bir vücuda sahipseniz bile iki kere düşünmenizde fayda var. Kadınların büyük bölümü slip mayoların erkeklere yakışmadığında hemfikir. Hatta erkeklerin de büyük bölümü onlarla hemfikir. Seçiminizi yaparken bu istatistiği de göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Aynı şekilde streç mayolar da erkeklere pek yakışmıyor. Zaten streç mayoların slip mayolardan tek farkı yan taraflarda biraz daha kapatıcı olması. Ama tabii bu önerilerimiz profesyonel yüzücüler veya yarışmalara katılacaklar için geçerli değil. Her şeyin bir usulü var. Eğer yarışmalarda yüzecekseniz slip bir mayo tercih etmeniz gerekebilir.

Şort mayolar

Günümüzde şort mayolarda hızlı kuruyan kumaşlar neredeyse standart hâle gelmiştir. Mayonun hızlı kuruması çok önemlidir; çünkü kasık bölgesinin tuzlu ve nemli kalması mantar ve pişik gibi rahatsızlık verici durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayrıca seçtiğiniz mayonun astarı da önemlidir. Astar çok sıkı olmamalı, yüzerken sizi rahatsız etmemeli ve bacak hareketlerinizi önlememelidir. Giydiğiniz sırada astarın “kesen” rahatsız eden bir yeri varsa o mayoyu almayın. Gerekirse aynı modelden başka bir tane deneyin. Çünkü cildiniz ıslandığında yumuşayacak ve tahrişlere çok daha açık hale gelecektir.

Renk seçimi

Erkek mayolarında renk seçimi de oldukça kolaydır. Çok cart ve iddialı renkler olmadığı sürece sevdiğiniz ve takıştığını düşündüğünüz bir rengi tercih edebilirsiniz. Çok koyu renkler bazı beden tiplerinde pek hoş durmaz. Seçiminizi koyu bir renkten yana yapacaksanız bir desen baskı ve ikinci bir renkle hareketlendirilmiş modelleri tercih etmenizde fayda var. Bir de açık renkler konusunda bir uyarı yapmakta fayda var: Bazı açık renkli mayolar ıslandıklarında içi görünüz hâle gelir.

Model seçimi

Slip, streç ve şort mayolar arasında bir tercih yaptıktan sonra model seçimine sıra geliyor. Slip ve streç modellerin seçenek yelpazesi pek geniş değildir. Şort mayolarda ise bacak uzunluklarıyla oynanarak modelde de değişiklik yapılır. Bir de sörfçü tarzı mayolar vardır. Eğer bacaklarınız kalın ve kısaysa çok uzun bacaklı mayolar seçmemenizi öneririz çünkü bunlar bacaklarınızı daha da kısa gösterecektir. Bacak gövde oranı bacaktan yan a olanlarınsa uzun bacak kesimli mayolar seçmesi iyi bir tercih olabilir.