Spor

Eskrim

644views

Eskrim
Sporların en asil ve estetik olanıdır Eskrim. Yaşı ne olursa olsun herkesin yapabileceği bu spor, kişiye harika bir duruş, dayanıklılık, gelişmiş refleksler ve stratejik düşünme yeteneği verir. Oldukça ilgi çekici bir spor olan Eskrim, sanıldığı gibi küçük yaşlarda başlanması gereken bir spor da değildir.

Nasıl Bir Spor?
Öncelikle mutlaka hız ve refleks gerektiren bir spor. Sporcular çalıştıkça hız kazanır ve refleksleri gelişir. Güçten çok, strateji önemlidir. Ne kadar sakin olur, rakibinizi ne kadar iyi tartarsanız o kadar başarılı olursunuz. Tabi çevik olmak da önemli. Stratejinizi kaybedip kaba kuvvetle rakibe saldırırsanız, gardınız düşeceği için puanı da karşı tarafa sunmuş olursunuz.

Eskrim özel giysiler içinde yapılır. Tel kafesten bir maske, koruyucu bir yelek, sağlam keten ya da branda bezinden bir ceket ve yumuşak eldivenler giyilir. Bu giysiler eskrimciyi yaralanmalardan korur. Eskrim üç tür silahla yapılır: Flöre, epe ve kılıç (sabr). Bu üç eskrim biçiminin sayı sistemleri aynıdır, ancak özellikleri birbirnden farklıdır.

Eskrimde hücumdan çok gard alma antrenmanı ve parad çalışmaları yapılır. Modern eskrimde kalkan olmadığından kılıcınızın kenarı ile siper alınır ve bu savunma hareketine ‘parad almak’ denir.

Eskrimde on farklı parad alma şekli vardır, bunların sekizini epe ile kullanırsınız. Bu hareketlerin üç dört tanesi flöre için de geçerlidir. Sabr’da ise iki farklı stilde parad alınır. Ancak parad almanın mantığı sadece saldırıyı savuşturmak değildir. Rakibin saldırısını savuşturduğunuz an, gardının da düştüğü andır.Bu noktada hucüm yapılarak puan alınır.

Keskin, analitik bir zeka gereksinimi yanında eskrim, karar mekanizmasının çabuk çalışmasını ve fırsatın ilk belirdiği anda, saldırıya geçme cesaretini gerektirir. Zamanla eskrimci tüm bu özelliklere sahip olur.

 

Spor Türleri

Diyete Başlıyorum .com