Spor

Curling

629views

Curling
Alışık olduğumuzun spor kavramından uzak bir oyun Curling… Günümüzde, kış sporları arasında önemli bir yeri olan Curling, ilk olarak 16. yüzyılda İskoçya’da ortaya çıkmış. Buz tutmuş bir gölün üstünde, taşları savurarak oynanmaya başlanan spor, basit bir puanlama sistemini ile rekabet içeren bir oyun haline getirilmiş.

42 metre boyu, 4.3 metre eni olan buz pisti üzerinde oynanan bu spor, günümüzde olimpik bir takım oyunu olarak bilinmektedir. Dışardan izlendiğinde basit gibi görünen curling, hassaslık seviyesi ve kazanmak için ortaya konan stratejik düşüncenin karmaşık yapısı nedeniyle ‘buz üzerinde satranç’ olarakta değerlendirilmektedir.

Bu sporda kullanılan malzemelerde oldukça farklıdır. Taşların yolunu belirlemek, kimi zamanda oyuncuya hedefi göstermek adına kullanılan süpürgeler, tanesi 20kg. olan iri kayalar, bir eşinin tabanı kayganken, diğer eşinin tabanı kaymayı engelleyen özellikteki ayakkabılar. Bu oyun baştan sona farklılıklarla dolu…

Curling oyun sahası göründüğü kadar düz değildir. Pistin hazırlanması sırasında buzun üzerine su damlalarının püskürtülmesiyle, çakıl denilen yüzey oluşturulur. Süpürgeler bir yandan buzun üstündeki bu parçaları temizlerken, bir yandan da ortaya çıkardıkları enerjiyle buzun üst tarafını eriterek, taşın hızlanması sağlanır.

Ayrıca, süpürgelerle taşa yön de verilebilir. Taşın hedeften uzaklaştığı anlaşılırsa, taşın önündeki alan hedef yönüne doğru süpürülür ve taş hedefe yönlendirilir.
Oyun Nasıl Oynanıyor?
Oyun dörder kişilik iki takım halinde oynanıyor. Takımlar üç süpürücü ve bir atıcı olarak diziliyor. Bir oyunda sekiz taş kullanılıyor. Her oyuncunun iki taş atma zorunluluğu bulunuyor. Takımın kaptanına ‘skip’ deniyor, ‘skip’ istediği her pozisyonda oynayabiliyor. Puanlama Nasıl Yapılıyor?
Puanlama işlemi basit bir prensibe dayanıyor. Oyun bittiğinde hedefe, rakip takımın en yakın taşından daha yakın olan her taş bir puan olarak değerlendiriliyor.

Sekiz taşın sonunda en çok puanı toplayan takım oyunu kazanıyor. Bir curling maçı on oyundan oluşuyor. On oyunun ve yetmiş beş dakikanın sonunda kazanan takım ortaya çıkıyor. Bu süre sonunda maç berabere biterse iki takıma da on dakikalık bir oyun süresi daha tanınıyor.

 

Spor Türleri

Diyete Başlıyorum .com