DiyetManşet

Feyza ile kilo veriyoruz: ikinci bölüm!

818views

bel-inceltme

Zayıflayan insanların başarı öyküleri: 2. bölüm

Şu anda 114, 6 kilo olan ve 70 kiloya inmek isteyen Feyza’ya bu yolculukta rehberlik, eşlik ediyorum. Siz de zayıflamak için bu yazı dizisini takip edin, önerileri uygulayın ve kilo verin.

ÖNEMLİ AÇIKLAMA: Feyza’ya zayıflama önerilerini burada yayınlamamın sebebi onun gibi kilo vermek isteyenlere yol göstermektir. Örneğin, Feyza’ya iç dediğim metabolizma hızlandıran çay, sizi de zayıflatır. Bu yüzden lütfen, bu yazıyı okuduktan sonra Facebook sayfasından “beni de zayıflatır mısınız?” diye mesaj göndermenize gerek yok. Bu yazı dizisindeki önerileri uygulayın ve kilo verin. Zayıflamanın yöntemleri genel olarak herkes için aynıdır, siz de buradaki tavsiyeleri yapıp zayıflayacaksınız.

Merhaba Feyza’cım,

Zayıflama, fazlalıklardan kurtulma yolculuğumuzda el ele verip adımlar atmaya devam ediyoruz. Seni çok iyi anlıyorum: bir an önce diyet ve kilo vermeye dair tüm bilgileri öğrenmek, hemen hepsini uygulamak ve hayalindeki vücuda kavuşmak istiyorsun. Öncelikle şundan emin olmalısın: 115 kilo ile başladığımız bu masalda 70 kilo ile mutlu sona kesinlikle kavuşacağız. Ancak, daha başarılı olmak için parça parça sorun çözerek ilerleyeceğiz. Sabır, inanç, akıl ve kendine güven gibi erdemlere çok ihtiyacımız olacak, onlara sıkı sıkı tutunmalısın canım…

Tarçınlı sütle yağ yakacaksın

Yeni zayıflama tavsiyelerimde sana hayatını kolaylaştıracak ve diyeti keyfe dönüştürecek bilgiler vereceğim. İlk görevimiz, aşırı iştah ve tatlı krizlerini kesmek için akıllı çözümlerden faydalanmak… İnsülin direnci rahatsızlığın olduğu için kan şekerini dengede tutman gerekiyor. Bunu sağlamak için glisemik indeksi düşük ve tok tutucu özelliği bilimsel açıdan kanıtlanmış iki besinden faydalanacaksın: tarçınlı süt! Günde iki kez, yani ikindi vakti ve gece uyumadan birkaç saat önce içilen tarçınlı sütün faydaları şunlar:

 • Tatlı isteğini kesiyor
 • Kan şekerini dengede tutuyor
 • Uzun süre tok hissettiriyor
 • Yağ yakımını hızlandırıyor
 • Düşük kalori içeriğiyle diyeti destekliyor
 • Aşırı iştahı kapatıyor

Tarçınlı sütün tarifini birazdan sana vereceğim ama öncesinde pratik bilgi sunmak istiyorum: her zaman evde olmayabilirsin, dışarı çıkabilirsin, işe gidebilirsin bu yüzden süt ve tarçını yanında taşımalısın. Bim, A 101, Şok gibi her yerde bulunan marketlerde çocukların okula götürdükleri bir porsiyonluk sütler var. İşte, dilersen o sütlerden toplu şekilde alıp her dışarı çıkarken yanında götürebilirsin veya o marketlerden ikindi vakti satın alıp tarçınlı sütünü hemen yapıp zayıflamak için önemli bir adım atabilirsin. Süt tamam ama tarçını nasıl taşıyacağım diyorsun, değil mi? Onun da çözümü var! Evdeki tuzluklardan birini boşaltıp içini tarçınla doldur ama rahat taşımak için tuzluğun kapaklı olmasına dikkat et. Hem evde hem dışarı çıkarken kolayca tarçınlı sütünü yapmak için hep elinin altında bulunsun.

KİLO VERDİREN TARÇINLI SÜT TARİFİ İÇİN BURAYA TIKLA
Ne yaptığının farkında olacaksın!

115 kilo ile başladığımız ve sadece bir günde 600 gram vererek başarıyla devam ettiğimiz zayıflama yolcuğunda adım adım ilerliyoruz, ilk yazımda söylediğim gibi ne yaptığının, ne yediğinin farkında olacaksın. Sana, kilolu olmanın hayatını zorlaştıran noktalarını yazmıştım. Şimdi sen, kilo verdiğinde neler olduğunu düşünüp 70 kilo halinin hayalini kurar mısın? Feyza’cım, gözlerinin önüne getirir misin, sen kilo verince neler olacak? Yine sana yardımcı olmak için kilo vermenin sana sağlayacağı faydalardan, hayatına getireceği güzelliklerden bahsedeyim:

 • Zayıfladığını gören herkes şaşıracak, seni takdir edecek, başarının sırrını merak edecek
 • Otobüste, minibüste istediğin yere, istdiğin kişinin yanına oturacaksın, kimse senden çekinmeyecek.
 • Yaz geldiğinde şıpır şıpır terlemekten kurtulacaksın, kilo verince daha az ve sağlıkla terleyeceksin.
 • Kendine güvenin gelecek, kendini daha çok seveceksin.
 • Aynada kendini görünce çok şaşıracak, kendini çok beğeneceksin.
 • Bunu kendi başına yaptığın için kendinle gurur duyacaksın. Çünkü kimse senin yerine kilo veremez, bunu ancak sen yapabilirsin!
 • Güçlü, saygılı ve kararlı olman eşini de etkileyecek, sana davranışları daha iyi olacak
 • İndirim zamanı mağazalardan veya hiç deneme gereği duymadan internetten kıyafet alabileceksin.
 • Artık sen de herkes gibi düğüne giderken çok daha kolay ve ucuza abiye elbise bulacaksın.
 • Facebook fotoğraflarında sadece yüzün görünsün diye uğraşmayacaksın, tüm vücudunun göründüğü boydan fotoğraflar çekeceksin.
 • Sen yürüdüğünde arkandan insanların “vay be, süper!” dediğini hissedeceksin.
 • Kendini bilmez bazı geri zekalıların sanki bunu istemiyormusşun gibi “Ay Feyzacım, biraz zayıflasan iyi olacak!” tarzında aptalca laflarından kurtulacaksın.
 • Uzun zaman sonra seni görenler zayıflamanın sırrını soracak
 • Zayıflamak isteyen ama yapamayacağını düşünenlere güzel örnek olacaksın

Bir bakışta ben bunları sayabildim canım, şimdi sıra sende: zayıflayınca neler olacak?

Metabolizma hızlandıran çayla zayıflayacaksın

Kilo verme sürecinde doğanın sunduğu mucizelerden faydalanmayı çok seviyorum! Çünkü, bizim için gerekli ve faydalı her şey zaten en doğal haliyle mevcut ve biz onları doğru kullandığımızda muhteşem sonuçlar alabiliyoruz. Birazdan sana tarifini vereceğim metabolizma hızlandıran çay, herkesin hayatını değiştirdi diyebilirim. Örneğin, sigarayı bıraktıktan sonra aldığım 8 kiloyu vermemde bu çay bana çok yardımcı oldu. Şimdi bile regl dönemlerimden önce şişkinlik, ödem veya tatlı krizi olmaması için bu çayı ara sıra yapıyorum. Sen de çok güzel sonuçlar alacak ve her gün bu çayı yapmak isteyeceksin. Özellikle, havaların çok sıcak olduğu bu yaz günlerinde buz gibi metabolizma hızlandıran çay sana ilaç gibi gelecek!

Tarçınlı sütte olduğu gibi bu çay için de sana pratik tavsiyeler sunmak istiyorum. Dışarıda olabilirsin, seyahate gidebilirsin veya çalışabilirsin; böyle durumlarda metabolizma hızlandıran çayın hep yanında olmalıdır. Dilersen bir pet şişeye doldurabilirsin, ama kendini daha motive etmek için bir milyoncu türündeki mağazalardan çok cici bir cam şişe alabilirsin. Çayını buna doldurup buzdolabında tutarsın veya dışarı çıkarken yanında taşıyabilirsin.

Bu arada, gün içerisinde pek çok yoğunluğumuz oluyor. Ev işi, çocuk bakımı, yemek hazırlığı gibi… Bunlar arasında insan yapacaklarını unutabiliyor. Yapacaklarımız için alarm kurmak, harika bir çözüm oluyor ve yeni alışkanlık kazanmaya yardımcı oluyor. Örneğin, akşamüstü saat 4 için tarçınlı süt alarmı kurarsın, akşam 10 için metabolizma hızlandıran çayı yapma alarmı… Bu sayede hiçbirini gözden kaçırmamış, diyetteki görevlerini eksiksizce yerine getirmiş olursun.

KİLO VERDİREN ÇAY TARİFİ İÇİN BURAYA TIKLA
Hayalini yazacaksın ki gerçek olsun!

Sen artık ne istediğini bilen birisin: kilo vereceksin! Bu hayalini gerçekleştirmek için kendini ikna etmen, bilinçaltındaki yanlış inanışları doğrularıyla değiştirmen çok önemli… Bunun için en etkili yollardan biri, hayallerini yazmaktır. Evinde mutlaka bir defter ve bir kalem vardır, öyle değil mi? Onlar seni hayaline taşıyacak. Her gün 10 dakikanı, zayıfladığında neler olacağını, diyetini keyifle sürdürmek için neler yapabileceğini düşünmek için ayır ve bunları defterine yaz. Her gün 10 dakika bunu yap, sayfaya yeni hayallerini de ekleyebilirsin elbette. Ve daha önce yazdıklarını da her gün okumalısın canım iyice aklına kazınsın, yeni alışkanlıklar edinmende sana yardımcı olsun.

Kendine hediyeler alarak sevindireceksin

Kilo vermek için temiz beslenmek, pozitif düşünmek ve hareket etmek aslında benim gözümde “kendine sevgiyle bak!” projesidir. Bunun için de proje süresince sana iyi gelecek hediyelerle kendini ödüllendirmeni, sevindirmeni öneriyorum. Yukarıda bahsettiğim tarçın koyacağın tuzluğu veya hayallerini yazacağın defterini kendine hediye gibi düşünüp yenilerini alabilirsin. Bunlar için çok para harcamana da gerek yok, çeşitli sahaf veya kırtasiyelerde harika ajandalar, defterler bir liraya bile satılıyor. Kendine yatırım yapman, bu sürece çok inandığını bilinçaltına gösterir ve diyette motivasyonunu korursun canım.

Ayrıca, aldığın bu deftere bir çizelge gibi her gün yapacaklarını, yaptıklarını yazabilirsin. Örnekler veriyorum:

 1. İki kez tarçınlı süt içeceğim.
 2. Günde yarım kilo verdiren yoğurt kürü yapacağım.
 3. Gün boyunca 3 litre su içeceğim.
 4. Kendime güveniyorum kilo vereceğim.
 5. Bugün 10 dakika hayal kuracağım.
 6. Bugün iki sefer 45 dakika yürüyeceğim.
 7. Bugün hızlı bir şarkıda dans edeceğim.
Yağ yakan yiyeceklerle besleneceksin!

“Tarçınlı süt ve metabolizma hızlandıran çayı anladım ama ben ne yiyeceğim?” diye düşünüyorsun, öyle değil mi? En başta söylediğim gibi diyetimizden en başarılı sonucu almak için parça parça ele alıp ilerleyeceğiz ve alışkanlıklarımızı yavaş yavaş değiştireceğiz. Şimdi, öğünlerinde hangi yiyecekleri tüketebileceğine geçebiliriz, buna hazırsın.

Nasıl ki patates kızartması, hamur işi, kola, buzlu çay, pizza, börek gibi kötü yiyeceklerin insana kilo aldırıp yağlanmasına sebep olduğu bir gerçekse; tavuk eti, greyfurt, balık, kabak, peynir, yumurta, elma, ananas, biberiye gibi iyi ve faydalı yiyeceklerin insana kilo verdirip yağlardan ve fazlalıklardan arındırdığı bir gerçektir. Bu yüzden ben şimdi sana alfabenin harflerini öğretir gibi hangi yiyecekler yağ yaktırır, hangileri ödem söktürür, hangi yiyecekler kilo verdirir gibi konularda bilgi olmanı sağlayacağım. Bu sayede, herhangi bir diyet listesine bağımlı kalmadan kendi başına doğru seçimler yapmayı öğreneceksin. Merak etme, günü geldiğinde diyet listesi ve detoks programları tavsiyelerinde de bulunacağım sana. Ama şimdi kilo verdiren, ödem söktüren ve yağ yakan yiyeceklerin neler olduğunu öğrenmeli ve onları hızlı bir şekilde hayatına almalısın.

KİLO VERDİREN YİYECEKLERİ ÖĞRENMEK İÇİN BURAYA TIKLA

Evet, “kendine sevgiyle bak!” projesinde ikinci günümüzün sonuna geldik, şimdi sana yeni ev ödevlerini veriyorum. Yukarıda söylediğim gibi görevlerini yerine getirmek için defterine bunları yazabilirsin.

 • Tarçınlı süt içilecek.
 • Tuzluklardan birine tarçın doldurulacak.
 • Metabolizma hızlandıran çay yapılacak.
 • Yağ yakıcı yiyecekler öğrenildi ve her öğünde onlar yenilecek.
 • Her gün 10 dakika zayıflama hayali deftere yazılacak.
 • Kendini ödüllendirmek için faydalı alışverişler yapılacak.
 • Metabolizma hızlandıran çay için gereken malzemeler aktardan alınacak.
 • Kendine güvenecek, inançla yoluna devam edeceksin.
 • Gün boyunca 3 litre su içilecek.
 • Motivasyonu korumak için “Diyete Başlıyorum” Facebook ve Instagram sayfası takip edilecek.

FEYZA İLE ZAYIFLAMA TÜM YAZILARINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ