DiyetManşet

Feyza ile zayıflamaya karar verdik: birinci bölüm!

825views

hamur-islerine-hayir

Zayıflamaya karar veren Feyza, “Diyete Başlıyorum” Facebook sayfamızdan bana yazdı ve nasıl ilerleyebileceğini sordu. Ben de ona özel bir program hazırlamaya karar vermiştim ki Feyza gibi zayıflamak isteyen binlerce kişi olduğunu hatırlayıp, bir yazı dizisi şeklinde sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bugün itibariyle sık sık “Feyza ile zayıflıyoruz” başlığında, zayıflama tavsiyelerimi bulacaksınız. İnanıyorum ki yazı dizimizin sonunda zayıflayan insanların başarı öykülerine bir yenisini eklemiş olacağız.

Başlarken size Feyza hakkında bilgi vereyim: Şu anda 115 kilo ve hedefi 70 kiloya inmek… Su içmekten hoşlanmıyor ama hamur işi ve tatlıları düzenli olarak tüketiyor. Bir çocuk annesi, güzeller güzeli bir evladı var… Hem doğum kiloları hem hatalı beslenme alışkanlıkları hem de insülin direnci hastalığı birleşince ortaya çıkan tablo bu… Ama Feyza, kendindeki muhteşem gücü keşfetmek, hayatını yeniden baştan düzenlemek istedi. Ben de ona yardımcı olmak için elini tutuyorum, siz de bize eşlik edin. Feyza’ya önerdiğim zayıflama tavsiyelerini siz de uygulayın ve hayalinizi gerçekleştirin.

Sevgili Feyzacım, şu anda 115 kilosun ve hedefimiz 70 kiloya ulaşmak. Bana ve kendine inan: bunu başaracağız! Birbirimizin elinden tutup güç verecek, zorlandığımız zamanlarda bile kuvvetle ayağa kalkıp devam edeceğiz. Sen bir annesin, bunu çok iyi biliyorsun: güzeller güzeli evladının seni çok zorladığı, sabrını taşırdığı zamanlar oldu. Hiç aklından “senin artık annen olmayacağım, beni yoruyorsun!” gibi bir düşünce geçti mi? İşte, canım Feyza’cım şimdi sana annelik etme zamanı geldi: şefkatle, ilgiyle saracağız, mutlu edeceğiz seni. Evet, bazen küçük bir çocuk gibi “olmuyor, yapamıyorum” diye ağlayacaksın, istediklerini alamadığını düşündüğün için ayağını yere vura vura ağlayacaksın ama dedim ya: biz hep birlikte olacağız ve yolumuza devam edeceğiz. 115 kiloyla başladığımız yolculuğumuzda her adımda yüklerden, umutsuzluktan, stresten, zorluklardan kurtulacağız.

Sana yeniden annelik yapacağız =)

Sana yine güzeller güzeli evladından örnek vereceğim: yürümeyi öğrendiği zamanları hatırlıyorsun, değil mi? Önce bir yerlere tutundu, emeklemeye çalıştı, biraz ayağa kalktı ama daha çok düştü. Tam dengemi kurdum yürüyorum derken, hooop yere düştü; bunun karşısında bazen ağladı, bazen güldü. Bazen yürürken düşüp kafasını bir yere vurdu, canı acıdı ama sen ne yaptın: “annecim, uf oldu sadece birazdan geçecek” deyip acıyan yerlerinden öptün değil mi? İşte, Feyza’cım, şimdi sana bunu birlikte yaşatacağız: şimdi yürümeyi öğreniyorsun, deneyimlerin var, ben yanındayım ve koşmaya başlayacaksın yeniden ve özgürce! Evet, yine evladını örnek almalısın: o hiç, “ben artık yürümeyeceğim!” deyip denemeye küstü mü? Düştü, kalktı, düştü, kalktı ve şu anda sana ihtiyacı olmadan yürüyor, koşuyor hatta belki yüzmeyi bile öğrendi! İşte, canım Feyza’cım, ben de şu anda senin elini tutacağım, yaralarını sarmana yardım edeceğim ama inanıyorum ki önümüzdeki günlerde tek başına yürüyecek ve mutlu hayatından bana el sallayacaksın.

Şimdi başlayalım mı, yeni ve güzel hayatın için ilk adımı birlikte atalım mı? Hem yanında, hem arkandayım; birlikte yürüyoruz ve hep aklında tutmalısın: binlerce kilometrelik yollar bile ilk adımı atmakla başlar, haydi şimdi başlayalım!

Hayatın ve sağlığın için yeni kararlar alıp uygulamaya başlaman gerçekten harika, bunun için kendini kutlamalısın. Yaklaşık iki yıldır insanlara zayıflamaları ve temiz beslenmeleri için rehberlik ederken şunu fark ettim: eğer bir şeyi neden yaptıklarını bilirlerse ve sonunda fayda görürlerse onu yapmaya devam ediyorlar. Bunu şöyle açıklayayım: su iç demek yeterli olmuyor, neden içilmesi gerektiği ve faydalarını bilmek gerekiyor. Bu yüzden ben sana hem atacağın adımları hem de bunların faydasını göstereceğim.

yesil-elma-zayiflamak

Birinci adım: Evet, kesinlikle kilo vereceksin!

Aslında dünyada garanti veren tek konu zayıflamaktır. Çünkü, aşağıda sayacağım uygulamaları olabildiğince düzenli uyguladığında kesinlikle kilo vereceksin. Bu yüzden, aklındaki “acaba ben kilo verebilir miyim? Yok yok ben yapamam, zayıflamam mümkün mü?” gibi sorulara şu yanıtları vermelisin: EVET, BEN KİLO VEREBİLİRİM. EVET, BUNU BEN YAPABİLİRİM. EVET, ZAYIFLAMAM MÜMKÜN. Önce kendini ikna edersen, gerisi çorap söküğü gelecek. Bu konuda anlaştığımızı hissediyorum. Sana bu yeni alışkanlığı aşılamak için telefonuna, evin farklı yerlerine, bilgisayarına ekran koruyucu olarak bile bu çok güçlü cümleleri yazmanı öneriyorum.

İkinci adım: Evet, beyazlardan ayrılacaksın ama!

İnsanın alışkanlıklarını değiştirmesi için en etkili yöntemlerden biri, yavaş yavaş azaltmak ve bu sırada onu neden yaptığının farkında olmaktır. Evet, sağlıkla zayıflama ve yaşamak için beyazlardan ayrılacaksın ama bunu bir anda yapmayacaksın, yavaş yavaş hayatından çıkaracaksın. Neden mi? Çünkü bu bir alışkanlık, vücudun buna alıştı, düzenini bununla kurdu. Eğer sen bir anda tüm tatlı, hamur işi gibi kötü alışkanlık olmasına rağmen sevdiğin şeyleri tümden kesersen, onlar hep aklında kalır. Ben bu durumu, hiç beklemediğimiz anda sevgilimizin bizi terk etmesine benzetiyorum; her şeyin yolunda gittiğini zannederken bir bakıyoruz ki adam bizi terk etmiş! Toparlanmak, kalpteki yaraları onarmak ne kadar zorluyor değil mi? Oysaki adamla sık sık kavga etsek, “seni terk edeceğim sonunda!” sözlerini duymuş olsak, hafiften nefret etsek, kötü yanların görüp “ben seni mi sevmişim” desek, adam bizi terk ettiğinde ne kadar etkiler? Elbette yine yokluğunu hissederiz, üzülürüz ama ilk senaryodaki gibi böğrümüze bir kara parçası yerleşmez! =) Bu yüzden, sana zarar verdiğini bildiğin alışkanlıklarınla kah kavga ederek kah tehdit ederek ayrılığa ikinizi de hazırlayacaksın. Ama bu her gün hamur işi veya tatlı yiyeceğin anlamına gelmiyor tabii ki… Günden güne miktarı azaltıp, yerken de farkında olacaksın. Örneğin, böreği koyacaksın tabağına ve her lokmanı yavaş yavaş tutarken “ben bunu neden yiyorum, bana ne zararı var?” diye soracaksın. Sana kolaylık açısından ilk zararları ben sayayım:

Hamur işi, tatlı, gazlı ve şekerli içeceklerin sana verdiği zararlar:

 1. İstediğin kıyafetleri giymeni engelledi
 2. Eğilip kalkmak, hareket etmek sana işkence oldu
 3. Toplu taşıma araçlarında nereye oturacağını bilemedin
 4. Şeker hastalığının bir önceki aşaması insülin direncine yakalandın
 5. Dünyanın en güzel renklerinden mahrum kalıp zayıf gösterir diye siyah ve lacivert gibi koyu renklerin arkasına saklandın.
 6. İndirim zamanlarında alışveriş yapamadın çünkü hep küçük beden kıyafetler kalmıştı.
 7. Düğüne gideceğin zaman abiye elbise bulabilmek büyük felaketti hem de zayıf kızlara göre daha çok para ödeyip almak zorunda kaldın.

Beyaz ekmek, hamur işi, tatlı, gazlı ve şekerli içeceklerin sana ne zararlar verdiğini görüyor musun? Görüyorsun değil mi? İşte, her lokmada düşmanını iyi tanı, neden onları terk etmen gerektiğini anla.

Üçüncü adım: Evet, su içeceksin ama!

Su içmek, başlı başına bir mucizedir. Vücuttan ödemlerin atılmasını, halsizlik ve yorgunluğun giderilmesini sağladığı gibi tatlı ve açlık krizlerinin önlenmesine yardımcı oluyor. Ama biz artık sadece su içmiyoruz, sağlıkla ve hızlı zayıflamak için suyumuza mucizevi etkili doğal besinler ekliyoruz. Örneğin, suyumuzun içerisine çilek ekliyoruz. Bu sayede ödemler kolayca sökülüyor, bağırsaklar daha da güzel çalışıyor, şişkinlik ve gaz problemi azalmaya başlıyor. Sana, hem su içmenin faydaları hem de evde zayıflamamıza yardımcı olacak meyveli, sebzeli su tariflerimizin linklerini gönderiyorum.

SU İÇMENİN FAYDALARI İÇİN BURAYA TIKLA
HIZLI KİLO VERDİREN MEYVELİ SU TARİFİ İÇİN BURAYA TIKLA

yenmemesi-gerekenler

Dördüncü adım: Evet, hızlı sonuç alacaksın!

Biliyorum, diyet ve spora başlarken hemen kilo vermek ve tartıda eksilmiş kilolar görmek istiyorsun; haklısın! Doğru taktikleri uyguladığında güven bana, hızlı sonuç alacaksın! Ama şunu da bilmelisin: nasıl ki kilo alman belli sürece yayıldıysa, kilo verirken de aynen böyle olacak. Ama sana güzel bir haberim var: ilk zamanlar motive olmak için çok daha hızlı kilo vereceksin.

Sana, bana bu yola çıkarken çok yardımı dokunmuş, spor eğitmeni Kahraman Dikmen’den aldığım ve birçok insanın hayatını değiştiren zencefilli yoğurt kürünü öneriyorum. Haftada 2 kere uygulanan bu kür, günde en az yarım kilo ödem ve yağ karışımından yakmayı sağlıyor, harika değil mi? tamamen doğal, hiçbir yan etkisi olmayan ve ekonomik yoğurt kürünü mutlaka ama mutlaka yapmanı öneriyorum. Özellikle diyete başladığın ilk günlerde yaptıklarının faydasını doğrudan görmek seni motive edecek ve inançla yoluna devam edeceksin.

Eğer baharatlarla haşır neşir değilsen, ilk zamanlar yoğurt kürünün tadı sana farklı gelebilir ama sakın yemekten vazgeçme! Her zaman şunu düşün: zamanında tadı güzel diye yediğin börekler, tatlılar, hamur işleri seni ne hale getirdi? Sonucunu bizzat yaşıyorsun zaten… Ama şimdi, ilk başta tadı hoşuna gitmese bile bu zencefilli yoğurt kürü günde en az 500 gram vermeni sağlayacak. Sana iyi gelecek, sonucunda seni mutlu edecek şeyleri yapmalısın Feyzacım ki yoğurt kürü bunlardan biridir.

GÜNDE YARIM KİLO VERDİREN YOĞURT KÜRÜ İÇİN TIKLA
Beşinci adım: Hep birlikte olacağız!

Sevgili Feyzacım, şu anda 115 kilosun ve hedefimiz 70 kiloya ulaşmak. Bana ve kendine inan: bunu başaracağız! Birbirimizin elinden tutup güç verecek, zorlandığımız zamanlarda bile kuvvetle ayağa kalkıp devam edeceğiz. Sen bir annesin, bunu çok iyi biliyorsun: güzeller güzeli evladının seni çok zorladığı, sabrını taşırdığı zamanlar oldu. Hiç aklından “senin artık annen olmayacağım, beni yoruyorsun!” gibi bir düşünce geçti mi? İşte, canım Feyza’cım şimdi sana annelik etme zamanı geldi: şefkatle, ilgiyle saracağız, mutlu edeceğiz seni. Evet, bazen küçük bir çocuk gibi “olmuyor, yapamıyorum” diye ağlayacaksın, istediklerini alamadığını düşündüğün için ayağını yere vura vura ağlayacaksın ama dedim ya: biz hep birlikte olacağız ve yolumuza devam edeceğiz. 115 kiloyla başladığımız yolculuğumuzda her adımda yüklerden, umutsuzluktan, stresten, zorluklardan kurtulacağız.

Bugünün ev ödevlerini veriyorum!

Hem Feyza’ya hem de bu yazı dizisini takip ederek zayıflamak isteyenlere günün ev ödevlerini veriyorum, hepsini tek tek yapacaksınız =)

 1. Kendinize inanın, özel yetenek ve güçlerinize güvenin.
 2. “Evet, kilo verebilirim” diyen cümleleri not kağıtlarına yazıp evde uygun yerlere yapıştırın.
 3. “Başaracağım, inanıyorum” diye sık sık kendinize söyleyin.
 4. Meyveli sularınızı geceden hazırlayın, gün boyunca için.
 5. Hemen aktara gidip günde yarım kilo verdiren yoğurt kürü için gerekli baharatları alın.
 6. Kilo almanıza sebep olan hamur işi, tatlı, gazlı ve şekerli içecekleri yavaş yavaş hayatınızdan çıkarın.
 7. Her yediğinizin farkında olun, her lokmada düşünün: ben bunu neden yiyorum, bunun bana ne faydası var, ne zararı var diye sorun.
 8. Kötü yiyecekler (hamur işi, tatlı, börek, gazlı içecek, hamburger, patates kızartması gibi) size ne zarar verdi bunları düşünün.

FEYZA İLE ZAYIFLAMA TÜM YAZILARINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ