Sağlık

Genç Kalmanız için 5 Öneri

620views

su-resizedAlışkanlıklarınızda ve yaşam tarzınızda birkaç değişiklik yaparak, yüz yaşına dek sağlıklı ve mutlu yaşamak elinizde! Beyniniz 14 ila 21 günde yeni alışkanlıklar edinir ve bunları hatırlatır. İşte sağlığınızı geliştiren yeni ve sağlıklı alışkanlıklar.

Günde azar azar 5 öğün yiyin
Günde 5 kez küçük porsiyonlar halinde yemek yiyin. Vücudunuzun kan şekerini, enerjiyi ve ihtiyacı olan besinleri almış olursunuz. Az yiyerek, kalp krizi risklerini ve sindirim sorunu gibi metabolik hastalıkları önlemiş olursunuz.

Asansör kullanmak yerine merdivenlerden çıkın
Merdivenlerden çıkmak egzersiz yapmanızı sağlar, bağışıklık sisteminizi güçlendirir, hareketlilik kazandırır ve enerjik olmanızı sağlar. Gün boyunca hareket etmenizi sağlayacak yürüme, koşma, bisiklete binme gibi egzersiz fırsatlarını kaçırmayın.

Kahkaha atın
Gülmek, endorfin seviyesinin yükselmesini sağlayarak, iyi hissetmenizi sağlıyor; bağışıklık sistemini güçlendiriyor; hücrelerin ömrünü uzatıyor. Keyifli insanların daha uzun yaşadığı tartışmasız bilinen bir gerçek.

Her gün 8 bardak su için
Su, vücudunuzun iyi çalışmasını, uzun ve sağlıklı yaşamanızı sağlar. Doğal su kaynakları şehirlerden ne kadar uzak olursa çevre kirliliğine neden olan kimyasallar ve zehir içermez. Arıtılmış su içmeye özen gösterin. Su plastik şişelerde olmamalı çünkü plastikte bulunan poliklorine bifenil (PCBs) suya karışabilir.

Meditasyonla rahatlayın
Stres yaşamınızı kısaltabilir. Bu nedenle sizi rahatlatan, stresinizi dengelemenizi ve yönetmenizi sağlayan tekniklerden yararlanın. Zaman zaman derin nefes alıp verin; bu, vücudunuzdaki zararlı toksinlerden arınmanıza yardımcı olabilir. Düşünceleriniz ne kadar rahatlarsa, stres hormonlarınız azalır, kendi kendinizi yönetmeyi öğrenir ve daha uzun vadeli hedeflere odaklanabilirsiniz.

İşte sizi rahatlatacak bir öneri:
Rahat bir sandalyeye ya da yere oturun. Nefes alın ve gözleriniz kapatın. Bir süre kıpırdamadan bekleyin. Kendinizi bir balonda, gökyüzüne doğru yükselip kaybolurken hayal edin. Yorgun düşüncelerinizden uzaklaşıncaya kadar devam edin. Kısa bir süre sonra, vücudunuzun hafiflediğini hissedeceksiniz ve düşünceleriniz de hafifleyecek. İlk denemelerinizde zorlanabilirsiniz ancak zamanla daha kolay ve daha hızlı yapacaksınız.