Sağlık

Göğüs Sarkması için Öneriler

634views

diri-goguslerGöğüslerde sarkmaya neden olduğu ya da olmadığı söylenen birçok şey var. Bunların bazıları doğru, bazılarıysa kadınları yersiz korkulara sürüklemekten başka bir işe yaramıyor. Kadın sağlığı ve estetiği açısından önemli bir konu olan, göğüslerde sarkamaya neden olan etkenleri Diyete Başlıyorum olarak, sizin için araştırdık.

Emzirmek
Oldukça fazla sayıda insan emzirmenin, göğüslerde sarkmaya neden olduğunu düşünmektedir. Fakat yapılan araştırmalar emzirmenin, göğüslerde sarkmaya neden olmadığını göstermiştir.

Hamilelik
Yine yaygın olan ve hamileliğin göğüslerde sarkmaya neden olduğuna yönelik olan bu kanı, doğru. Kaç hamilelik yaşandığı, hamilelikten önce ve sonra göğüslerin boyundaki değişim ve benzeri etkenler, göğüslerin büyüyüp küçülmesine neden oluyor. Bu boyut değişimleri çok sık tekrarlandığında, cilt üzerindeki olumsuz etkileri de daha fazla oluyor.

Kilo
Çok fazla kilolu olmanın veya çok sık kilo alıp vermenin de göğüslerin sarkmasına neden olduğu söylenir. Bu da doğruluk payı olan bir söylentidir. Yağ, göğsü oluşturan dokular arasında önemli bir yere sahiptir ve bu dokunun miktarının sık sık değişmesi, göğüslerin boyunun da değişmesine; böylece buradaki deri dokusunun gevşemesine neden olacaktır.

Sigara Kullanımı
Çoğu insan, sigara kullanımının göğüs diriliğiyle ne ilgisi olabilir, diye düşünür; ancak sigara kullanımı göğüslerde sarkmayı tetikleyen nedenlerden biridir. Sigaranın, cilde de zarar verdiği zaten bilinen bir gerçek. Cilde verdiği zararlar yüzünden sigara, göğüslerde sarkmayı hızlandırıyor.

Sutyen Kullanımı
Genel kanı, sutyen kullanmanın, göğüslerde sarkmayı önleyeceği şeklindedir. Fakat yapılan araştırmalar, sutyen kullanmanın, göğüslerin sarkma sürecine etkisi olmadığını göstermektedir. Yani göğüslerde sarkma eğilimi varsa sutyen, kişiyi bundan korumayacaktır.

Yanlış Sutyen Seçimi
Sutyenin, göğsün yapısını desteklemediği gibi, yanlış ölçülerde sutyen giymenin, göğüslerde sarkmayı hızlandırdığı belirlenmiş. Günümüzde, kadınların %70-80 kadarının yanlış ölçülerde sutyen kullandığı da yapılan araştırmaların istatistiklerinden biri. Bunun nedeninin de, göğüslerinin dik ve diri kalmasını isteyen kadınların, aşırı dar sutyenler alması olduğu düşünülüyor.

Spor Yapmak
Bazı sporlar sırasında, göğüslerin darbe alması ya da hareketten etkilenmesi de, göğüslerin yapısının zaman içinde bozulmasına neden olabiliyor. Bu yüzden göğüsleri sıkmayan; fakat hareket etmelerini de önleyen, sporu sutyenlerinin kullanılması tavsiye ediliyor.

Tüm bunların ötesinde, dik göğüslere sahip olmak, biraz da doğuştan gelen bir şey. Göğüslerde sarkma ise yaşlanma süreciyle birlikte gelişen bir durum. Yine de belirli noktalara dikkat ederek, göğüslerin yapısının bozulmasını yavaşlatmak da mümkün. Göğüs kaslarını çalıştıran egzersizler de bu bölgede dolgun ve diri bir görünüm elde etmeye yardımcı oluyor. Ayrıca cildi sıkılaştırıcı uygulamalar da oldukça yaygın olarak kullanılıyor.