Spor

Hafta Sonu Ne Yapsak?

625views

ne-yapsam“Hafta sonu ne yapsam?” diye düşünüyorsanız, size bir önerimiz var. Havalar ısınmaya ve geç kararmaya başlamışken güneşin tadını olabildiğince çıkarmak istemez misiniz?

Yazın gelmesiyle birlikte havalar ısındır ve güzelleşti. Eh, bu durumda, hafta sonu gezmeleri de olmazsa olmazlardan biri hâline geldi. Hafta sonu gezmeye çıkınca da, atıştırma ve yeme-içme de çok oluyor ister istemez. Hava karardıktan sonra yapacak bir şeyler bulmak çok da zor olmayacaktır; fakat gündüz sıkılanlara hem spor hem eğlence tadında birkaç egzersiz tavsiye edebiliriz. Gündüzleri arkadaşlarınızla yapabileceğiniz bu egzersizler sayesinde akşam ya da gece yiyip içtiklerinizin kâbusunuz olmasını önleyebilirsiniz.

Diyet yapıyor, ama spora vakit bulamıyorsanız, tüm zayıflama stratejiniz, yiyip içtiklerinize bağlı demektir. Bu durumda, arkadaşlarınızla çıktığınız gezmeler, tam bir irade sınavı hâline gelebilir. Oysaki Cumartesi, gün içinde yapacağınız bir saatlik bir yürüyüş, fazladan atıştırmalarınızı telafi edebilir. Böylece hem yaptığınız diyet hayatınızı en az şekilde etkiler hem de hedeflerinizden sapmamış olursunuz.

Yürüyüşe bir ya da iki arkadaşınızla çıkıp sohbet eşliğinde, tempolu bir şekilde yürürseniz, yorgunluğunuzu da daha az hissedersiniz. Yürüyüş için, güneşin etkisini yitirdiği akşamüstü saatleri daha uygundur. Böylece güneşin ve sıcağın etkilerin de zarar görmezsiniz. Henüz havalar tehlikeli boyutlarda ısınmış olmasa bile, güneş yakıcılığına kavuştu ve bu da başınıza güneş geçme ihtimalini arttırabilir.

Bir saatlik yürüyüşle, kilonuza ve hızınıza da bağlı olarak, 500-600 kaloriye kadar enerji harcayabilirsiniz. Bir adet açmada 250 kalori olduğunu düşünürseniz, yaklaşık olarak ne kadar enerji harcadığınızı kestirmeniz daha kolay olur.

Yalnız, dikkat edin; “nasılsa yürüdüm, enerji harcadım” diyerek atıştırmanın ucunu kaçırmayın. Yoksa yaktığınız tüm kalorileri ve belki daha fazlasını geri alabilirsiniz. Günümüzde çoğu diyet, haftada veya iki haftada bir günü, belli kurallar çerçevesinde, kişinin istediği gibi yemesine ayırır. Diyetiniz buna izin veriyorsa, o günü, yürüyüşle aynı güne denk getirin. Böylece zaten diyetinizin izin vermiş olduğu bir günde hem de normalden fazla kalori yakmış olarak, istediklerinizi yiyebilirsiniz. Böylece diyetinizin izin verdiği kuralları da bozmamış olursunuz.

Kızartmalardan, yağlılardan, uzak durmaya dikkat edin. Diyetiniz veya diyetisyeniniz, aksini söylemediyse meyve yiyebilir, bir miktar kuruyemişin keyfini çıkarabilirsiniz. Cips türü yiyeceklerden uzak durun. Çok canınız çekerse, kızartılmış değil, fırınlanmış olanları seçin. Artık birçok marka bu türde ürünleri tüketicilere sunuyor. Çerez yiyecekseniz yer fıstığı ve leblebi gibi, kalorisi diğerlerine kıyasla daha düşük ve iştah kapatıcı olanları tercih edin.

Diyetimi bozdum psikolojisine girmeyin, zararın neresinden dönerseniz kârdır. Gezmeye çıktığınız gün yürüyüşe çıkamadıysanız, üzülmeyin. Ertesi gün, ilk iş yürüyüşe çıkarak bunu telafi edebilirsiniz.