Spor

Kalça Sıkılaştıran 3 Yöntem

624views

Hareketsizlik ve uzun süre oturarak çalışmak, zaman içinde kalçalarda genişlemeye neden olabilir. Yalnızca kadınlar değil, erkekler de bu dertten mustarip olabilir. Üstelik bu durum yalnızca kilo fazlası olanlar için de geçerli değildir. Kilo fazlası olmayanlarda da görülebilecek bu duruma çözüm olabilecek basit egzersizler var ve bu egzersizler yalnızca birkaç dakikanızı alacak.

Kalçalarda bulunan kaslar oldukça büyük ve güçlü kaslardır. Egzersizlere oldukça çabuk tepki verir ve çalışmak için de oldukça fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bunun anlamı, yalnızca bu kasları çalıştırarak bile, günlük kalori harcamanızda hatırı sayılır bir yükseliş sağlayabileceğinizdir. Basit egzersizlerle, masa başında, tüm gün ağırlığınız altında ezilmekten ve yeterince çalışmamaktan, yayvan bir görünüm almaya başlayan bu kasları sıkılaştırabilirsiniz.

Kilo fazlanız varsa ve egzersiz yapıyorsanız, bu egzersizleri programınıza ekleyerek hem daha fazla kalori yakabilir hem de bu bölgelerde daha sıkı bir görüntü elde edebilirsiniz. Bu egzersizler sıkılaşma sağlayarak ve bu bölgedeki kan dolaşımını da düzenleyerek, selülite karşı korunmanıza da yardımcı olabilir.

pilates-topu-kopruDiz hizanızın biraz yukarısında kalacak şekilde iki bacağınıza bir pilates lastiği geçirin. Lastik, dizlerinizi omuz hizasına kadar açtığınızda kaslarınıza direnç uygulayacak kadar sıkı olmalı. Ardından bir pilates topunun üzerinde sırt üstü yatın. Omuzlarınız, sırtınızın bir kısmı ve boynunuz pilates topuyla temas edecek şekilde yatın ki pilates topu, hassas olan bu bölgeleri desteklesin. Karnınız, sırt ve omuz hizasından biraz daha aşağıda kalmalı; böylece vücut ağırlığınızın büyük bölümü kalça ve bacaklarınıza yüklenecektir. Baldırlarınız zeminle paralel olmalı. Sonra kalçanızı aşağı doğru indirin ve ilk pozisyona geri dönün. Bu şekilde 15-20 tekrar yapın, biraz dinlenip tekrarlayın. Böylece üç set yapın.

yana-diz-cökmeSağ elinize, size çok ağır gelmeyecek bir dumbbell alın. Boşta kalan elinizi belinize koyun. Ayaklarınız karşıya bakacak şekilde kalça genişliğinizde açın. Ardından sol ayağınızla, sola doğru geniş bir adım atın. Kalçanızı arkaya doğru çıkararak sol dizinizi kırın ve dumbbell’ı kalçanızın altında kalacak şekilde tutun. Dizinizi kırdığınızda sol ayak parmaklarınızın hizasından öne geçmemeli ve ağırlığınız bu ayağın üzerinde olmalı. İlk pozisyonunuza dönerek hareketi tamamlayın. Bu şekilde 15 tekrar ve 3 set yapın. Sonra ağırlığı diğer elinize alıp diğer bacağınızla aynı hareketi tekrarlayın.

lastikle-yana-adimPilates lastiğini ayak bileklerinize geçirin. Ayaklarınızı kalçanız genişliğinde açın. Ayaklarınız açtığınızda lastik gerilmeli ve bacaklarınızı zorlayabilecek kadar direnç uygulamalı. Sonra herhangi bir ayağınızla o ayağın olduğu tarafa doğru geniş bir adım atın ve ardından diğer ayağı onun yanına çekin. Ardından diğer ayakla da aynı şeyi yaparak, harekete başladığınız noktaya dönün. Hareketi yaparken beliniz dik olmalı ve sağa sola yatmamalısınız. Bu şekilde 15-20 tekrar ve 3 set yapın.