Sağlık

Spor Cinsel Gücü Arttırır mı?

635views

Cinsel performansı etkileyen pek çok etken vardır. Dış etkenler üzerinde denetim sahibi olmayabiliriz. İşte geçirilen kötü bir gün, içinde bulunulan zorlu bir dönem, yorgunluk, uykusuzluk vs… Ama kendi bedenimizdeki etkenleri denetleyebilir; dış etkenlerin bedenimiz ve cinsel performansımız üzerindeki olumsuz etkilerini sınırlayabiliriz.

 

Bir erkeğin cinsel performansı, o erkeğin kalbinin performansıyla da yakında ilgilidir. Antrenmansız bir kalbin, zorlu durumlara göğüs germesi zordur. Hem mecazî hem de gerçek anlamda… Cinsel birleşme sırasında, tıpkı egzersiz yaparken olduğu gibi, nabzımız yükselir ve kan dolaşımımız hızlanır. Eğer kalp-damar sistemi yeterince güçlü değilse, bu durumla uzun süre başa çıkamaz.

Spor yapmak hormon dengesinde de önemli değişikliklere neden olur. Bunların başında testosteron hormonu gelir. Testosteron hormonu seviyelerinin düşmesinin, erkeklerde cinsel isteksizliğe ve yetersizliğe neden olduğunu gösteren bulgular vardır.

Spor yapmak mutluluk ve başarı hormonlarının da salgılanmasını sağlar. Bu hormonlar kişide özgüven artışı sağlar. Spor sayesinde sağlanan özgüven fiziksel temelli olduğu kadar psikolojik temellidir de. Vücudumuzun kapasitesinin sınırlarına ulaşıp onları aşabilmek, doğal olarak insan başarı hissi verir. Bu özgüven ve başarı hissi günlük hayata, sosyal yaşama yansıdığı gibi, cinsel yaşama da yansıyacaktır.

Sporun bir başka faydası da; düzenli yapılan sporun, bazal metabolizmayı hızlandırması ve günlük kalori tüketimini ciddi oranda arttırmasıdır. Bu da vücutta biriken ve fazla kilolara neden olan yağların atılmasına yardımcı olur. Fazla kilo ve yağdan arınmış bir vücuda sahip biri, cinsel birleşme sırasında, doğal olarak daha özgüvenli ve rahat olabilir.

Spor sayesinde gelişen akciğer ve solunum kapasitesi de cinsel yaşamı olumlu yönde etkileyecektir. Kanın oksijen taşıma kapasitesi, spor sayesinde artar. Kanın daha fazla oksijen taşıyabilmesi, cinsel sorunların görülme ihtimalini azaltmakta faydalıdır.

Düzenli egzersiz yapmak stres yüzünden salgılanan hormonların seviyesinde de düşüş sağlar. Stres, cinsel performansı olumsuz yönde etkileyen dış kaynaklı bir etkendir. Stresin, bedenimiz içindeki yansıması ve olumsuz etkilerinin kaynağıysa, stres yüzünden salgıladığımız bu hormonlardır. Spor yaparak bu hormonları baskı altında tutabilir, böylece vücudumuz ve cinsel yaşamımız üzerinde oluşturabilecekleri olumsuz etkileri en aza indirebiliriz.

Yani, sorumuzun yanıtı evet. Spor genel olarak sağlığımız ve psikolojimiz üzerinde olduğu gibi cinsel performans üzerinde de olumlu etkilere ve artışa neden olabilir.