Sağlık

Kalp Sağlığını Korumak için 3 Öneri

621views

Hayatımız boyunca durmadan çalışan ve yaşamın kaynağı olan kanımızın, tüm hücrelerimize ulaşmasını sağlayan kalbimizin ne kadar risk altında olduğunu biliyor muyuz? Sağlıklı beslenmek ya da stresten uzak durmak, kalp sağlığını korumaya destek oluyor. Fakat yine de risk altında olma ihtimalimiz var.

Kendi yaşam alışkanlıklarımız dışında, ailemizden miras aldığımız kalıtımsal özellikler de kalbimizin ne kadar güçlü olduğunu belirliyor. Bu yüzden bizim göstereceğimiz özen ve dikkatin haricinde doğuştan gelen özelliklerimiz dolayısıyla da ne kadar risk altında olduğumuzu bilmek önem taşıyor.

Böyle bir riski belirlemenin en kolay yolu, bu riskleri tespit etmeye yönelik bir muayene yani check-up olacaktır. Çeşitli tahlil ve muayenelere göre doktorumuz, bize kalbimizin risk altında olup olmadığını söyleyebilir. Eğer risk altındaysak hayatımızda ne gibi değişiklikler yapmamız gerektiğini, nelere dikkat etmemiz gerektiğini ve hangi zaman aralıklarında kontrole gelmemiz gerektiğini belirleyebilir. Erkeklerde 45, kadınlarda 55 yaşın üzerinde olanların bu konuya özellikle dikkat etmesi gerekir. Bu yaşlardan sonra da düzenli olarak bu check-up’ları yaptırmak gereklidir.

Kalp sağlığı konusunda bilinçli olmak, tehlikelerin farkında olup bunlardan uzak durmak kalbinizi korumanın ilk adımıdır. Kadınların, erken menopoza girmesi, tütün kullanımı, yüksek miktarlarda ve sürekli alkol tüketimi, ailede genç yaşta ve ani kalp ölümü veya kalp rahatsızlıklarının görülmesi, yüksek tansiyon, iyi huylu kolesterolün düşük, kötü huylu kolesterolün yüksek olması, hareketsiz yaşamak, şeker hastalığı ve sağlıksız beslenme gibi belirti ya da alışkanlıklar kalp sağlığınızın risk altında olabileceğinin göstergeleridir.

Sağlıklı yaşama adım atarken düzenli egzersiz yapmaya karar verenlerin de dikkatli olması gerekir. Eğer düzenli egzersiz yapma alışkanlığınız yoksa ve spora yeni başlıyorsanız ve belli bir yaşın üzerindeyseniz özellikle dikkatli olmalısınız. Böyle bir durumda bir uzmana başvurarak gerekli testleri yaptırabilir ve onun vereceği tavsiyelerden yaralanabilirsiniz. Sağlık uzmanları böyle durumlarda, kalbi adım adım spora hazırlayıp güçlendirecek bir egzersiz programını önerecektir. Yapılan ölçümlerden sonra adım adım gitmek, kalbinizi tehlikeye atmadan sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

Kalp sağlığınızı koruyacak diğer önerileri görmek için buraya tıklayın.