Sağlık

Kalp Sağlığını Korumak için Yapmamız Gerekenler

659views

Kalbimiz tüm hücrelerimize besin ve oksijen taşınmasını sağlayarak vücudumuza hayat veriyor. Elbette ki tüm organlarımız önemli ve hayatî; fakat yaşadığımız sürece durmadan atan kalbimiz vücudumuzun tüm duygusal ve fiziksel yükünü sırtlıyor adeta. Bu yüzden hem ruhsal hem fiziksel olarak güçlü olabilmek için, kalp sağlığımızı korumak büyük önem taşıyor. Bazı alışkanlıklarımızı değiştirerek ya da bazı faydalı alışkanlıklar edinerek bunu yapmak da bizim elimizde.

Sigara ve tütün kullanmayın: Tütün ve tütün ürünlerinden uzak durun. Sigara içiyorsanız, en kıs zamanda bırakın. Sigara ve tütün, tüm vücuda ve organlara verdiği zararın dışında, en büyük zarar kalbimize ve akciğerlerimize verir. Damarların tıkanmasına ve kalbimizin zorlanmasına neden olur.

Kilonuzu kontrol altında tutun: Yüksek tansiyon ve kalp-damar sorunları, kilo fazlalığı yüzünden ortaya çıkan sorunların başında gelir. Eğer kilo fazlanız varsa, fazla kilolarınızın %5’i gibi küçük bir miktarı vermeniz bile kalbinize yüklenen fazla yükü azaltmaya yetecektir.

Kalp dostu gıdalar tüketin: Bazı gıdalar kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Bu besinlerden düzenli olarak daha çok tüketmeye çalışın.

Kalp dostu besinlerin hangileri olduğunu okumak için buraya tıklayın.

Tuz tüketimini azaltın: Günlük tuz ihtiyacı 4-6 gram arasındadır. Sağlık Bakanlığının yaptığı bir araştırmaya göre ortalama olarak bunun 3 katı tuz tüketiyoruz. Tuz, böbreklere de zarar vermesi bir yana, yüksek tansiyona neden olur ve kalbimizi yorar.