Spor

Kendinize Uygun Sporu Seçmenin Yolları (2)

626views

hangi-sporAmacınıza yönelik bir spor seçin
Amacınıza ulaşmanızda işe yarayacak bir spor seçin. Amacınız kilo vermekse, kilo vermenizi hızlandıracak, kilo almaksa buna yarayacak bir spor seçin. Yaptığınız sporun, sizi amacınıza daha hızlı ulaştırdığını fark edince, spor yapmak için kendinizde güç bulacaksınız ve kimsenin sizi motive etmesine de ihtiyacınız kalmayacak. Sporun, vücudunuz üzerindeki olumlu etkilerini gözlerinizle görünce; spor yapmamak, yapmaktan daha zor olacak.

Sabırlı olun
Bugünden yarına sporcuya dönüşme beklentisiyle yola çıkmayın. Sakince ve adım adım ilerleyin. Diyelim ki ağrılık çalışıyorsunuz; kendinizi kaybedip yüksek ağırlıklarla çalışmaya kalkmayın. Kendinizden başka kimseyle rekabete girişmeyin. Sabırsız olmayın. Uzun mesafeler koşabilmeye başlamadan önce uzun süre hızlı yürümeniz ya da yavaş tempo koşmanız gerekebilir. Yaptığınız spor ne olursa olsun, bedeninizin buna alışması için zaman verin.

Spor salonlarında çalışırken bırakın spor yapmayı, artık dik duramaz hâle gelmiş, orta yaşlı insanların spora başladıklarına tanık oldum. Çalıştırıcıların, bu insanlara sürekli olarak verdiği öğüt, sabırlı ve bilinçli olmalarıydı. Daha genç olan ve daha uzun süredir spor yapan üyeleri görüp daha ağır çalışmaya özenmelerini engellemek için ellerinden geleni yaptılar. Sonuç; birkaç ay içinde duruşlarında ve ruh hâllerinde gözle görülür bir düzelme yaşadılar. Eğer bu insanlar, sabırla ve bilinçle ilerlemeseydi, altından kalkamayacakları ağır yüklerin altına girebilir, gözleri korkabilir ya da daha da kötüsü, sakatlanabilirlerdi. Böyle tatsızlıklara meydan verecek davranışlardan kaçının.

Değişiklik iyidir
Tebdili mekânda ferahlık vardır, derler. Yalnızca mekân değil; her türlü değişiklik insana ferahlık verir. Çok uzun süre aynı sporu yapmayın. 2-3 aydan sonra bir değişikliğe gidebilirsiniz. Herhangi bir değişiklik olabilir. Sporu yaptığınız yer, yaptığınız spor, uyguladığınız program. Bunları arada bir değiştirin. Böylece tekdüzelik hissine kapılmaz ve sıkılmazsınız. Kışın salonda spor yapıyorsanız, yazın parklarda spor yapın. Sürekli koşuyorsanız, biraz da bisiklet sürün. Uzun süredir koşu yapıyorsanız. Bir süre de ağırlık çalışmayı deneyin. Ya da hep jogging tarzı koşular yapıyorsanız, biraz da hız koşularını deneyin.

Şartları iyi belirleyin
Yaptığınız sporun yalnızca bedeninize ve psikolojinize değil; bütçenize de uygun olduğuna emin olun. Bazı sporlar çok fazla özel donanım gerektirmezken bazıları için ciddi donanımlar gereklidir. Bunların bütçenize uyup uymayacağını iyi değerlendirin. Eğer seçtiğiniz sporu bir salonda yapma zorunluluğunuz varsa ve siz işten geç çıkıyorsanız, bir spor salonuna kaydolmak sizin için para kaybından başka bir şey olmayacaktır. Böyle durumlarda diğer seçenekleri değerlendirin. Belki o sporu evde yapacak çözümlere yönelebilirsiniz. Belki de yalnızca hafta sonları gidebileceğiniz bir salona üye olmalısınız ya da zaman kısıtlaması olmayan başka sporlar seçmelisiniz.

Yazının devamını okumak için tıklayın.
Yazının başına dönmek için tıklayın.