Spor

Kendinize Uygun Sporu Seçmenin Yolları (3)

623views

hangi-sporÖnce deneme sürüşüne çıkın
Bir sporu seveceğinizi zannedip sonrasında, size uygun olmadığına karar verebilirsiniz. Bu yüzden önce bir deneme sürüşüne çıkın. Yüzücü gözlükleri, mayo, havlu, spor çantası satın alıp yüzme havuzlu bir salona üye olmadan önce, birkaç gün düzenli yüzmeyi deneyin. Hâlâ aynı şekilde düşünüyorsanız, tam yol devam edebilirsiniz. Yeni bir koşu ayakkabısı bile satın almadan önce birkaç gün yürüyün, birkaç gün koşun. Eğer keyif alıyorsanız, bir de uygun malzemelerle spor yapmanın ne kadar keyifli olacağını düşünün.

İlla ki salonda yapılması gereken bir spor seçtiyseniz, farklı spor salonları ve farklı üyelik seçenekleri de olduğunu unutmayın. Spor salonu sayısının ve türlerinin giderek arttığı günümüzde, tek seçeneğe mahkûm olmanız için hiçbir neden yok. Eğer sadece yoga yapacaksanız, tam teşekküllü bir spor salonu yerine, bir yoga stüdyosuna kaydolun.

Evde spora dikkat
Genelde çoğumuzda, nasılsa evde de yapılır, düşüncesi hâkimdir. Bu yüzden evlere mekik sehpaları, ağırlık setleri, hatta koşu bantları alınır; fakat bazı insanlar evde spor yapacak disipline sahip değillerdir. Bazen düzenli spor yapma disiplini edinmek, sporun kendisinden daha zorlu bir süreçtir. Bunu başaramayacağınız konusunda bir kuşkunuz varsa, evde spor yapmak sizin için iyi bir seçenek olmayacaktır. Evinize alıp kullanmadığınız aletlerin kaderi, tozlanmaya ya da elbise askısı olarak kullanılmaya terk edilmek olacaktır.

Zaman önemli bir etken
İşten geç çıkıyorsanız ya da başka bir nedenle, spor yapacak zamanınız az oluyorsa, tek seferde uzun süre spor yapmak yerine, daha kısa sürelerle spor yapın. Mesela, haftada üç gün, her seferinde birer saat koşuya çıkmak yerine, haftada altı gün yarımşar saat koşun. Gece geç saatlerde spor yapmak sizin programınıza uymuyorsa, sabahları biraz daha erken kalkıp güne sporla başlayabilirsiniz.

Danışmaktan çekinmeyin
Bir spor eğitmenine ya da merak ettiğiniz bir sporu düzenli yapan birine danışmaktan korkmayın. Hatta yapmak istediğiniz sporu, düzenli yapan birine katılmayı da deneyebilirsiniz. Salon sporlarını denemek istiyorsanız, spor salonuna giden bir arkadaşınıza katılın. Bu kişiler; gerekli malzemeler, zamanını nasıl ayarladığı, zorluklar ya da kolaylıklar, bunları nasıl aşabileceğiniz gibi konularda size tüyolar ve faydalı bilgiler sağlayabilirler.

Yazının başına dönmek için tıklayın.
Ana sayfaya dönmek için tıklayın.