Diyet

Kilo vermeyi engelleyen alışkanlıklar

630views

Kilo vermek için elinden geleni yapmasına rağmen kilo vermemek sıkça görülen bir durumdur. Bu durumda olan kişilerin çoğu samimiyetle kilo vermek istemekte bunun için gerekli olan şeyleri yapmakta; fakat yine de kilo vermemektedirler. Bunun nedeni belki de bu kişilerin alışkanlıklarında gizli olabilir. Alışkanlıklarımızın çoğunu farkında olmadan sürdürdüğümüz için çoğu zaman onların etkileri üzerinde düşünmeyiz. Ama bazı alışkanlıklar kilo vermemizi engelleyici nitelikte olabilir. İşte kilo vermeyi engelleyen o alışkanlıklardan bazıları.

 

 

Çok fazla diyet ürün tüketmek

Diyet ürünler gün içinde aldığınız kalori miktarını azaltmakta ve daha uzun süre tok kalmakta yardımcı olabilir; ama diyet ürünlerden mucize beklemek de hatalıdır. Diyet ürünlerin içinde yağ ve şeker gibi malzemelerin yerine kullanılan çeşitli yapay ürünler olabilir. Bu ürünleri sürekli tüketmenin uzun vadeli sonuçları ise henüz tam bilinmemektedir. Bu yüzden doğal ve düşük kalorili tok tutucu ürünlere yönelmeniz daha faydalı olabilir.

Duygusal atıştırmalar

Canınız sıkılınca ya da moraliniz bozukken canınız sürekli bir şeyler yemek istiyorsa buna bir dur demelisiniz. Çoğu zaman çoğu kişi bu alışkanlığının farkında değildir. Eğer böyle bir alışkanlığınız olduğundan kuşkulanıyorsanız acıktığınızda neden yemek yemek istediğinizi iyice düşünün. Gerçekten aç mısınız, en son ne zaman yemek yediniz? Bu soruların yanıtları ışığında acıktığınız sonucuna varıyorsanız muhtemelen duygusal atıştırma huyunuz yoktur.

Ya hep ya hiç demek

Sağlıklı beslenmek veya diyet yapmak; yüksek kalorili veya abur cubur niteliğinde hiçbir şeyi ömür boyu yemeyeceğiniz anlamına gelmez. Tabiî ki arada bir çikolata, cips gibi şeyler yiyebilirsiniz. Ama önemli olan beslenmenizde bunların çok az yer tutmasıdır. Eğer bir parça kek yediniz diye tüm sağlıklı beslenme veya diyet düzeninizi “nasıl olsa diyetimi bozdum” diyerek bir kenara bırakıyorsanız bu büyük bir hatadır. Canınızın çektiği şeyden bir parça yiyin, tadını alın ve devam etmeyin. Bir parça çikolata haftalar süren zayıflama çabalarınızı ziyan etmez.

İnsanları bilgilendirmemek

Kimileri utandığından kimileri de önemini bilmediğinden dolayı sağlıklı beslenmeye veya zayıflamaya çalıştığını çevresine söylemez. Ancak bu hatalı bir davranıştır. Çevrenizdeki insanlara nasıl bir çaba içinde olduğunuzu anlatıp onların da buna hassasiyet göstermesini rica edebilirsiniz. Böylece sizin yanınızda biraz daha dikkatli olurlar ve siz de her aile yemeğine gittiğinizde irade sınavından geçmemiş olursunuz.