Diyet

Kilo vermeyi zorlaştıran 13 gizli neden

661views

Yediklerinize dikkat etmenize rağmen kilo vermekte zorlanıyor musunuz? Günlük hayattaki bazı alışkanlıklarınız, kilo vermenizi engelliyor olabilir. Bilgilerinizi tazelemek ve hayatınızı yenilemek için özel haberimizi okuyun!


 

ezgersizle-spor 1

 

Yediklerinize dikkat etmenize rağmen kilo vermekte zorlanıyor musunuz? Günlük hayattaki bazı alışkanlıklarınız, kilo vermenizi engelliyor olabilir. Bilgilerinizi tazelemek ve hayatınızı yenilemek için özel haberimizi okuyun!

 

Sonraki butonu veya fotoğrafların üzerine tıklayıp kilo vermeyi zorlaştıran 13 gizli nedeni öğrenin.


ezgersizle-spor 1

 

Fazla çay ve kahve içmek

 

Aşırı miktarda çay ve kahve tüketimi vücudun susuz kalmasına sebep olur ve kilo vermenizi engeller. Günde en fazla 2 fincan çay ve 2 fincan kahve içmelisiniz.


ezgersizle-spor 1

 

Elma sirkesi içerek zayıflamak

 

Yağ yakıcı ve zayıflatıcı etkiye sahip olmayan sirke, fazla tüketildiğinde yemek borusunu tahriş edebilir, reflüye neden olabilir ve ciddi sağlık sorunlarını tetikleyebilir. Ayrıca mide asidini yükselttiğinden acıkmaya neden olur.


ezgersizle-spor 1

 

Meyveyi ölçüsüz yemek

 

Meyvenin içerisinde fruktoz denilen şeker vardır ve fazlası vücutta, özellikle göbekte yağlanmaya sebep oluyor. Günde en fazla 2 tane meyve yemelisiniz.


ezgersizle-spor 1

 

Su içerek zayıflamak

 

Sağlıklı beslenmenin temel parçası su içmektir ancak ölçüsüne dikkat etmek gerekir. Su içererek zayıflayacağım diyerek ihtiyaçtan fazla su içmek, kilo vermenizi engeller. Her gün, her 7 kilo başına 1 bardak su içmelisiniz.


ezgersizle-spor 1

 

Maydanoz suyuyla zayıflamak

 

Maydanoz, C vitamini kaynağıdır ve idrar söktürücü etkisi vardır. Maydanoz suyu içerek vücuttaki fazla atılabilir ama yağ yakmaya yardım etmez. Maydanozu çiğ olarak yemek daha fazla fayda sağlar.


{loadposition haber}


ezgersizle-spor 1

 

Ekmeği kesip zayıflamak

 

Esmer ekmekler gibi tahıl grubunu beslenmenizden çıkartıyorsanız, kaybettiğiniz kilonun yağdan değil de sudan olduğu konusunda şüpheye düşünüz. Çünkü esmer ekmekler gibi tahıl ürünleri kimyasal yapılarında olan hidroksil (OH) molekülü sayesinde su tutucu özelliğe sahiptir. Tahıl tüketimi aşırı kısıtlanarak verilen kiloların neden kolaylıkla geri alındığının yanıtının ise gerçekten yağ kaybetmediğiniz olduğunu rahatlıkla düşünebilirsiniz.


ezgersizle-spor 1

 

Yemek yemeyerek zayıflamak

 

Diyet yapan insanların en büyük hatası, ana öğünleri atlayarak yani yemek yemeyerek kilo vereceklerini düşünmeleridir. Ancak bu zararlı alışkanlık metabolizmayı zayıflatır ve kilo vermeyi yavaşlatır. Günde 3 ana öğün yapın.


ezgersizle-spor 1

 

Akşam 7’den sonra yememek

 

Akşam 7’den sonra yemek yemeyi kesmek; tatlı ve açlık krizlerine sebep olur ve kendinizi kötü hissedersiniz. Elbette akşam yemeğini mümkün olduğunca erken yemek gerekir ancak uyumadan 3 saat önce sağlıklı bir ara öğün yapabilirsiniz.


ezgersizle-spor 1

 

Limon suyu içerek yağ yakmak

 

Maalesef herhangi bir yiyecek veya içeceğin tüketilmesi ile vücuttaki yağ depolarından kurtulmak mümkün değildir. Ayrıca, mide rahatsızlığı olan kişiler için ekstra sağlık sorunu bile oluşturabilir. Midenizde sorun yoksa elbette limonlu su içerek daha zinde olabilirsiniz ancak bu şekilde yağ yakmayacağınızı bilin.


ezgersizle-spor 1

 

Soda içerek zayıflamak

 

Soda sindirime yardımcı olan, hazmı kolaylaştıran bir besindir. Fakat bu özellikleri ile yağ yakımına neden olmaz. Ayrıca, aşırı içildiğinde iştah açıcı bir etki bile yaratabilir. Midenin genişlemesine sebep olabilir. Bu sebeple gerçekten ihtiyaç duymadıkça soda içmeyiniz.


ezgersizle-spor 1

 

Az yiyerek zayıflamak

 

Yeterince beslenemeyen metabolizma bu durumu kıtlık olarak algılar ve uzun süreli açlık sonrası tüketilen her besini savunma mekanizması olarak yağşeklinde depolamaya çalışır. Tekrar açlık oluştuğunda depoları enerji için harcayacağını düşünür. Ayrıca açlık süresince mevcut olan depolar yetsin diye de metabolizma daha yavaşçalışma eğiliminde olur.


ezgersizle-spor 1

 

Kızarmış ekmekle zayıflamak

 

Ekmek kızartılınca mevcut suyun bir miktarı uçarak sertleşme gerçekleşmektedir. Su kalorisizdir ve içerisindeki besin öğeleri açısından kaloriyi azaltıcı herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.


zayiflama-yontemleri-banner