Diyet

Kilo verememenin 8 şaşırtıcı nedeni

631views

En büyük hayaliniz kilo verip incecik bir vücuda kavuşmak mı? Hedefinize ulaşmak için diyete başlıyorum diyor ancak kilo veremediğinizi görünce bırakıyor musunuz? 


En büyük hayaliniz kilo verip incecik bir vücuda kavuşmak mı? Hedefinize ulaşmak için diyete başlıyorum diyor ancak kilo veremediğinizi görünce bırakıyor musunuz? Peki, ya kilo vermeyi engelleyen nedenlere takılıyorsanız? Size, kilo veremenin 8 şaşırtıcı nedenini açıklıyoruz, size özel zayıflama sırlarını keşfetmek için hemen okuyun!

 

Yemek yemeyi bir anda azaltmak

 

Vücudun sağlıklı bir şekilde işlevlerini devam ettirebilmesi için ihtiyaç duyduğu bir “en düşük enerji alım düzeyi” vardır. Günlük kalori alımınız bunun altına düşerse sağlık sorunları yaşayacak olma ihtimali bir yana zayıflamak daha da zorlaşır. Çünkü beyniniz yiyecek bulamadığınızı ve kıtlıkta olduğunuzu düşünerek aldığınız her kaloriyi enerji olarak depolamaya çalışır.

 

Diyette yasaklar belirlemek

 

Diyet yaparken bir yiyeceğin yasak olduğu algısını zihninizde oluşturmayın. Bazı yiyeceklerin zararlı olduğunu bilsek de onları canımız çeker ve yeriz. Önemli olan bunu sağlıklı miktarlarda tutmaktır. Kilo vermek isteyen birinde bu miktarlar biraz daha düşük olacaktır, ama bir şeyin tamamen yasak olduğu algısı onun arzulanmasına neden olabilir.

 

Hata yapmayı sürdürmek

 

Diyet yaparken aklınız çelinir; bir parça çikolata, cips veya tatlı yemeye yenik düşebilirsiniz. Bu durum herkesin başına gelebilir ancak “battı balık yan gider” düşüncesiyle “ben kaçamak yaptım diyetim bozuldu” deyip yemeye devam ederseniz, kilo vermeniz engellenir. Bunun yerine “zararın neresinden dönersem kardır” felsefesini benimseyip hatayı durdurdun ve bir bardak su için.

Gıda

 

Gıdalara intolerans göstermek

 

Sağlıklı zannettiğiniz bazı gıdalar sizi fazla kilolu, mutsuz, depresif yapıyor olabilir. Tam 35 kilo veren takipçimiz Oya Hanım, yaptırdığı gıda intolerans testinden sonra kimyon, roka ve maya gibi gıdalara alerjisi olduğunu öğrendi. Beslenme konusunda bilinçlendi ve kilo almasına sebep olan bu yiyeceklerin tüketimine düzenleme getirdi. Belki sizin de sık yediğiniz yiyeceklere alerjiniz var ve bu yüzden kilo alıyorsunuz. Duruma hiç bu açıdan baktınız mı?

 

Kelime tuzaklarına düşmek

 

Diyet ve beslenme sektöründe büyük tuzaklar vardır, kimi ürünler az yağlı olduğunu iddia eder, kimileri şekersiz. Ancak yağı azaltılırken kimyasal tatlandırıcı kullanılmış olabilir; şeker yok derken glukoz şurubu kullanılıyor olabilir. Yediğiniz, içtiğiniz her şeyin etiketini okuyun ve kelime tuzaklarına düşmeyin. İçinde glukoz şurubu/şekeri ve mısır şurubu/şekeri olan hiçbir şeyi yemeyin.

{loadposition haber}

 

Vücudu susuz bırakmak

 

Yarım litre su içerseniz, tartıda yarım kilo daha ağır görünürsünüz. Aynı şekilde daha az su içerseniz daha az kilolu görünürsünüz. Bu yüzden çoğu kişi az su içme yanılgısına düşer. Az su içmek daha zor kilo vermenize sebep olmanın yanında sağlık için de zararlıdır. Bu yanılgıya düşmeyin. Bol bol su için ki vücudunuzda ödem birikmesin.

 

Kilo vermeyi görev gibi görmek

 

Bir şeyi istemekle bir şeyi yapmak zorunda olmak arasında motivasyon açısından çok ciddi farklar vardır. Kilo vermeyi bir mecburiyet gibi algılarsanız, bu uğurda yaptığınız her şeyi de külfet olarak görmeye başlarsınız. Oysaki bu sizin istediğiniz, hayalini kurduğunuz bir şey olmalı. Zihninizde, sizi hayalinize ulaştıracak algılar yaratın. “Kilo vermek, temiz beslenmek benim için ödül” diyerek yaşayın.

 

Spor yapmamak

 

Diyet sırasında çoğu kişi hâlsiz düştüğünü bahane ederek spor yapmaz; zaten bir süre sonra da diyet yapmayı keser. Bu yanılgıya düşmeyin. Spor, insülin hassasiyeti oluşturur ve daha kolay doyup daha geç acıkmanıza yardımcı olur. Ayrıca fazladan kalori yakmanızı sağladığından, hedefinize daha hızlı ulaşabilirsiniz. Sporla zayıflamanın püf noktalarını öğrenmek için buraya tıklayınız

zayiflama-yontemleri-banner