Spor

Koşu Ayakkabısı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

624views

Spor ayakkabı seçimi, özellikle de koşu ayakkabısı seçimi, çok hassas bir konudur. Spor yaparken vücudumuzun tüm yükü ayaklarımızın üzerindedir. Özellikle koşarken bu yükün üzerine bir de her adımda ayağımıza aldığımız darbeler eklenir.  Bu yüzden koşu ayakkabısı alırken seçiminizi dikkatli yapmalısınız.

Tam ayağınıza uygun bir koşu ayakkabısı bulmadan önce biraz dolaşmanız gerekebilir. Koşu ayakkabısı seçerken önceliğiniz işlevi olsun. Sonra gözünüze hitap edip etmediğine karar verin. Eğer görünümden biraz taviz verirseniz, ayak sağlığınızı koruyacak, koşarken oluşan darbeleri verimli bir şekilde emecek bir koşu ayakkabısını, kesenize uygun fiyata bulmanız daha kolay olacaktır.

Bunun için eski sezon ürünleri veya fabrika satış mağazalarını da gezmeyi ihmal etmeyin. Unutmayın ki koşu sırasında nasıl göründüğünüzden çok, nasıl hissettiğiniz önemlidir. Ayakkabının fiyatının bütçenize uygun olması, ayaklarınızı iyi koruması ve görüntüsü arasında seçim yapmanız gerekirse görüntü, her zaman en son sırada kalmalıdır.

Ayakkabı alışverişinizi akşam yapın. Tüm günün sonunda ayaklarınız şişmiş olacaktır. Spor yaparken de ayaklarınız şişeceğinden, numara seçimini şişmiş ayaklarla yapmak ayağınızın rahatlığı açısından daha faydalı olacaktır. Ayrıca ayakkabınızı seçerken, burnunda bir parmak boşluk kalmasına ve parmaklarınızın rahatça hareket edebiliyor olmasına da dikkat edin. Seçtiğiniz ayakkabının tabanı, çıplak ayağınızla kıyaslandığında daha geniş ve uzun olmalı.

Ayak şeklinize uygun ayakkabı seçmeye dikkat edin. Eğer düztabansanız, ayak tabanını destekleyen ayakkabılardan almanızda fayda var. Seçeceğiniz koşu ayakkabısı, ayağınızı yapısına ve tarak kemiklerinizin genişliğine uygun olmalı.

Koşu ayakkabınızı seçerken, koşacağınız zeminleri de göz önünde bulundurun. Asfalt, çim, tartan, taşlık vs. hangi zeminde koşacağınız, koşu ayakkabınızın sahip olması gereken özellikleri de etkileyecektir. Sert zeminlerde koşacaksınız, darbeleri daha iyi emen bir ayakkabıyı tercih edin.

Koşu ayakkabılarını da tıpkı araba lastikleri gibi düşünebilirsiniz. Koşu ayakkabıları da eskidikçe özelliklerini yitirirler. Çok eskimiş bir koşu ayakkabısı darbeleri yeterince iyi ememez ve eklemlerinizi ve ayaklarınızı darbelerden koruyamaz. Üstelik eskidiği için, ayaklarınızı da yeterince kavramayacaktır; bu da burkulma veya sakatlanmalara dahi neden olabilir.

Ayağınıza uygun ve doğru özelliklerde bir koşu ayakkabısı hem spordan keyif almanızı sağlayacak hem de tatsız sürprizlerle karşılaşmanızı önleyecektir.