Sağlık

Gıda Etiketlerini Okurken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

670views

Tüketiciler, gıda etiketlerini okumak konusunda giderek bilinçleniyor ve belirli maddeleri içeren gıdalardan uzak duruyorlar. Bu da ürünlerini satmak isteyen ve bu maddeleri kullanmaktan vaz geçmeyen bazı üreticileri, bu maddelerin anlamayacağımız adlarını kullanmaya itiyor. Kaçınmamız gereken bu maddelerin değişik adlarını burada bulabilirsiniz.

 

Satın aldığımız gıdaların üzerinde, “Besin Öğeleri” bağlığını taşıyan bir tablo bulunur. Bu tablo sayesinde o ürünün içindeki vitamin, mineral, protein, yağ gibi besin öğelerinin miktarı ve kalori değeri hakkında fikir sahibi oluruz.

Margarinlerde trans yağ bulunur. Trans yağlar kalp-damar sistemi için çok zararlıdır. Margarin sanayi, trans yağların zararlı olduğunu anladığından beri çok yol kat etti ve margarin içindeki trans yağları azaltmayı başardı; ancak hepsinde hâlâ bir miktar trans yağ bulunuyor. Üstelik diğer üreticilerin, margarin üreticilerininki kadar gelişmiş teknolojilerle üretilmiş iyi cins margarin kullanıp kullanmadığı da başka bir konu.

Bu yüzden üzerinde “hidrojene edilmiş yağ”, “hidrojene nebati yağı” gibi ifadelerin, margarini kastettiğini unutmayın.

İşlenmiş şekerlerden uzak durmamız veya en azından tüketimini olabildiğince azaltmamız tüm uzmanlar tarafından önerilir. Fakat üretilen gıdalarda kullanılan işlenmiş şekerin elliye yakın farklı adı bulunuyor. Bunlardan en çok kullanılanlar: arpa şurubu, karamel, karamelize şurup, früktoz, früktoz şurubu, glikoz şurubu, konsantre meyve şurubu. Kısacası içinde “şurubu” ifadesi geçen çoğu şeyin, işlenmiş ve yoğunlaştırılmış şeker olduğunu bilmelisiniz.

Bir dönem günah keçisi ilan edilen yağların, sağlıklı olanlarını belli miktarda tüketmemiz gerektiğini artık biliyoruz. Ancak “yağı alınmış” veya “yağı azaltılmış” ifadesi, kilosuna dikkat edenlere hâlâ çekici geliyor. Ama yağı azaltılan ürünlerde, genelde lezzeti arttırabilmek için şeker miktarı arttırılır ya da yapay tatlandırıcılar kullanılır. Yapay tatlandırıcıların bazılarının zararlı olup olmadığı konusunda hâlâ yeteri kadar araştırma yapılmış değil.