Spor

Koşuda yapılan hatalar

632views

Her sporun kendine özgü incelikleri ve teknikleri olduğu gibi her sporda da yapılan bazı hatalar vardır. Bu hataların bazıları tekniğin bilinmemesinden, bazıları da bazı püf noktalarını gözden kaçırmaktan dolayı ortaya çıkar. Koşu sırasında yapılan hataları öğrenerek bunlardan kolayca kaçınabilirsiniz.

 

 

Aç karnına koşmak

Dolu mideyle koşuya çıkmak pek iyi bir fikir değildir; fakat tamamen boş mideyle ve aç karnına koşmak da yanlıştır. Koşuya çıkacaksınız karnınız aç olmamalı; fakat mideniz de çok dolu olmamalıdır. Yani ana öğünden iki saat sonrası, koşu için uygundur. Eğer bu zamanlamayı denk getiremiyorsanız koşudan 30-45 dakika önce kolay hazmedilen bir şeyler atıştırın.

Yanına su almamak

Koşuya çıkarken yanınıza su almamak da sıkça yapılan hatalardan biridir. Koşarken çok terler ve su kaybederiz. Bu suyun yerine konması gerekir yoksa tansiyonumuz düşebilir; hatta bilincimizi kaybedebiliriz. Su içerken, suyu küçük yudumlar hâlinde içmeyi de unutmayın.

Isınmamak

Koşmak gün içinde kısa süreler için de olsa yaptığımız bir eylemdir. Bu yüzden çoğumuz, koşmadan önce ısınmak gerektiğini gözden kaçırırız. Oysa koşmadan önce de ısınmak çok önemlidir. İsterseniz basit esneme hareketleri yapabilir, isterseniz çok hafif tempo “jogging” yaparak bacaklarınızı ısıtabilirsiniz. Ama ısınmayı ihmal etmemelisiniz.

Koşudan sonra esneme yapmamak

Koşudan sonra yapılması gereken esneme hareketleri de sıkça ihmal edilir. Oysaki koşarken baskı altında kalan ve gerilen kaslarımızın koşu bittikten sonra esnetilip rahatlatılması gereklidir. Koşuyu bitirdiğinizde bir 10 dakika kadar da esneme için ayırmayı ihmal etmeyin.

Koşudan sonra aç kalmak

Koşudan sonra yemek yemek de ihmal edilir. İster kilo vermek için koşun ister sağlığınızı korumak için, koşu sırasında harcadığınız enerjinin, hiç olmazsa bir kısmını yerine koymalısınız. Koşu yaptıktan sonra da tıpkı koşu öncesinde olduğu gibi hafif ve kolay sindirilen şeyler yemek gerekir. Koşunuz bitince en geç bir saat içinde bir şeyler yemeyi ihmal etmeyin.