Spor

5 dakikada kolları sıkılaştıran egzersizler

636views

Tatile çıkmaya hazırlanıyorsunuz; peki vücudunuz yaza hazır mı? Vücutta biriken ödem ve kol kaslarında görülen gevşeme, kolların sarkık görünmesine neden olarak istenmeyen bir görüntü ortaya çıkarabilir. Ama günde sadece 5 dakikanızı ayırarak hem kol kaslarınızı harekete geçirip sıkılaştıracak hem de biraz ter atarak vücuttaki ödemi atacaksınız. Üstelik evinizde yapabileceğiniz bu egzersizler için tek ihtiyacınız 2 adet dambıl.

 

 

 

omuz-ustu

Omuz üstüne kaldırma

Bacaklarınızı omuz hizasında açın ve dik durun. Dambılları elinize alın. Dirseklerinizi doksan derece kaldırın ve dambılları yukarı kaldırın. Pozisyon aldıktan sonra dambılları iki yandan başınızın üzerine kaldırın; ardından ilk pozisyona dönün. Bu şekilde 20 tekrar yapın.

 

 

 

 

arka-kol

Arka kol

Dambılları elinize alın ve başınızın üzerine kaldırın. Ardından dirseklerinizi kırarak; ama omuzları oynatmadan, dambılları ensenize doğru indirin ve ardından ilk pozisyona geri dönün. Dambılları ensenize veya başınıza vurmamaya dikkat edin. Bu şekilde 20 tekrar yapın.

 

 

 

 

uzanma

Uzanma

Dambılları omuz hizanızda tutun. Sonra kollarınızı kendinize doğru çekin. Dambıllar gövdenize iyice yaklaşınca tekrar ileri uzatın. Bu şekilde 20 tekrar yapın.

 

 

 

 

 

arkaya-uzanma

Kolları arkaya uzatma

Belinizi kırmadan, kalçanızı kullanarak hafifçe öne eğilin. Dambıllar omuz hizanızda ve aşağıda olsun. İki dambılı önce yanlara doğru kaldırın ardından ilk pozisyona geri dönüp kollarınızı geriye doğru kaldırın. Bu bir tekrar sayılır. Bu şekilde 20 tekrar yapın.

 

 

 

 

yarim-sinav

Yarım şınav

Yumuşak bir zemin ya da mat üzerinde dört ayak pozisyonu alın. Ellerinizin birbirine yakın olmasına dikkat edin. Sonra dizlerinizi biraz geriye doğru uzatarak yarım şınav pozisyonu alın ve dirseklerinizi kırarak gövdenizi yere doğru yaklaştırın ve ardından gövdenizi tekrar kaldırın. Bu şekilde 20 tekrar yapın.