Sağlık

Liposuction Nedir?

596views

Liposuction uygulamasından önce uygulama yapılacak kişinin, olabileceği en iyi sağlık durumunda olması istenir. Bu hem kilo hem de genel sağlık durumu için geçerlidir. Genel anesteziyle yapılacak liposuction uygulamaları genelde sabah yapılır; çünkü uygulama yapılırken kişinin aç olması gereklidir. Lokal anestezi kullanılarak yapılan uygulamalarda bu gerekli değildir.

Liposuction uygulaması çok küçük kesik ya da iri şırınga deliklerden deri altına girilerek yapılır. Normal şartlarda büyük bir yara izi kalmaz. Genel anestezi uygulanmadan yapılan yağ aldırmalarda kişi aynı gün içinde günlük hayatına geri dönebilir. Genel anestezi uygulanmışsa, anestezi kimyasallarının etkisinden tamamen kurtulması için beklenir ve evinde dinlenmesi gerekebilir.

Eğer bir aksilik olmazsa liposuction risksiz bir uygulama sayılabilir; ancak unutulmamalıdır ki; sonuçta bu bir cerrahi müdahaledir ve riskleri vardır. Ayrıca liposuction bir zayıflama yöntemi değildir! Vücudun içindeki bir dokunun çıkarılması söz konusu olduğundan bünyeyi zorlayacak ve bazı dengeleri bozacak bir işlemdir. Vücudun bu zorlukları atlatabilecek kadar dirençli ve sağlıklı olması gereklidir.