Sağlık

Liposuction Nedir?

781views

Doksanlı yıllardan beri sıkça gündeme gelen, yağ aldırma da denen liposuction nedir, riskleri nelerdir, bir zararı var mıdır? Gibi, sıkça sorulan soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Liposuction cerrahi müdahaleyle, vücudun belli bir bölgesindeki yağ dokusunun alınmasıdır. Kolların arkası, göbek, bel çevresi, gıdı, basen, kalça gibi vücudun çeşitli bölgelerine uygulanması mümkündür. Liposuction uygulaması genel ya da lokal anestezi uygulanarak yapılabilir.

Deride çok küçük kesikler veya delikler açılarak deri altına sokulan aletler yardımıyla, istenilen bölgedeki yağ dokusu alınarak yapılır.

Liposuction uygulamasıyla alınabilecek yağ dokusunun miktarını belirleyen birçok etken vardır. Bunlar arasında en önemlileri, kişinin genel sağlık durumu, toplam kilosu, vücudundaki toplam yağ dokusu ve alınan yağ miktarının cilt ve vücut üzerindeki etkileridir. Ne kadar yağ alınabileceğini belirleyen etkenler arasında uygulanacak anestezi yöntemi ve seçilecek anestezi yönteminin, kişinin sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olup olmayacağı da vardır.