ManşetSağlık

Nar zayıflatır mı, faydaları nelerdir?

696views

nar-zayiflatirmi

Nar zayıflatır mı?

Kış mevsiminin şifalı meyvelerinden nar zayıflatır mı, kalorisi nedir, vücuda faydaları nelerdir gibi önemli soruların cevapları Diyete Başlıyorum’da! Hemen okuyun, bilgilenin, akıllı meyve seçimleriyle hem kilo verin hem sağlığınızı güçlendirin.

Diyet yaparken nar yiyebilirsiniz çünkü içerdiği yüksek oranda vitamin ve anti oksidan sayesinde zayıflamayı kolaylaştırır. Narın özellikle çekirdekleri zengin lif kaynağıdır. Bu yüzden çekirdekleriyle yemenizde fayda vardır. Yüksek oranda lif içeren çekirdekler, sindirimi düzenlemeye, bağırsak içindeki faydalı bakterilerin çoğalmasına ve ishal, kabızlık gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur.

Vitamin ve mineral açısından zengindir: Narın vitamin ve mineral içeriği de oldukça zengindir. Nara kırmızı rengini veren madde de vücudumuzda antioksidan işlevi görür.

Ancak, tüketim miktarına dikkat etmeniz gerekir. Aşağıdaki ölçülerde nar yiyebilirsiniz:

 1. Öğle yemeğinde salatanıza 1 yemek kaşığı nar ekleyin.
 2. Ara öğünde 1 kase yoğurda 2 yemek kaşığı nar ekleyin.
 3. Günlük meyve ihtiyacı olarak 3 yemek kaşığı nar yiyin.

Narın vitamin ve besin değerlerini aşağıda bulabilirsiniz:

Porsiyon Miktarı: 100 g

 • Kalori (kcal) 82
 • Toplam yağ 1,2 g
 • Kolesterol 0 mg
 • Sodyum 3 mg
 • Potasyum 236 mg
 • Karbonhidrat 19 g
 • Diyet lifi 4 g
 • Şeker 14 g
 • Protein 1,7 g
 • C vitamini 10,2 mg
 • Kalsiyum 10 mg
 • Demir 0,3 mg
 • Magnezyum 12 mg

Nar şifalı meyvelerden biridir, zayıflatır.

 1. Yüksek tansiyonu düşürür

Düzenli olarak nar tüketmek, yüksek tansiyon sorunu olanlara da yardımcı olabilir. Narın, yüksek tansiyonu düşürme özelliği vardır.

 1. Meme kanserine iyi gelir

Yapılan bir deneyde narın, meme kanseri hücrelerinin ölümüne sebep olduğu sağlıklı hücrelerdeyse hiçbir tahribat yaratmadığı tespit edilmiş. Meme kanserinde nar için araştırmalar umut verici sonuçlar sunuyor.

 1. Akciğer kanserine şifa olur

Bilimsel bir deneyde narın, akciğerde kanserli hücre oluşumunu engelleyebileceği ya da yavaşlatabileceği sonucuna varılmış.

 1. Prostat kanserine iyi gelir

Yapılan başka bir deneyde prostat kanserine karşı nardan faydalanılmış ve umut verici sonuçlara ulaşılmış. İnsanlar üzerinde yapılan başka bir deney de prostat kanseri yüzünden artan PSA seviyelerini düşürmede, nar suyunun faydalı olduğunu ortaya koymuş.

 1. Beyin hücrelerini güçlendirir

Nar suyunun, yeni doğan bebeklerde ortaya çıkabilen beyin hasarlarını önleyebileceğini düşündüren araştırma sonuçları bulunuyor.

 1. Kolesterol ve damar tıkanıklığını giderir

Nar, kötü huylu kolesterolü düşürebilme özelliğine sahiptir. Ayrıca damarlarda tortullaşmayı önleyerek osteoartrit gibi hastalıkları engellemeye yardımcı olabileceği düşünülüyor.

 1. Alzheimer hastalığını yavaşlatır

Bilimsel deneylerde narın, Alzheimer hastalığının ilerleyişini yavaşlattığı ortaya konmuştur.

 1. Diş sağlığını korur

Düzenli nar tüketmek, dişlerde plak oluşumuna neden olan bakterilerle mücadelede de faydalıdır. Bu sayede diş plağı oluşumunu azaltabilir, hatta geriletebilir. Diş sağlığını korumaya yardımcıdır. 

Nar hakkında önemli uyarı:

Bitkisel tedavi amacıyla düzenli nar tüketmek niyetindeyseniz ve başka ilaçlar da kullanıyorsanız, önce doktorunuza danışmanız çok önemlidir; çünkü narın içindeki bazı maddeler ilaçlarla etkileşime girebiliyor.