Spor

Natalie Portman’ın Bale Egzersizleri

645views

Natalie Portman her zaman narin yapılı ve güzel oyunculardan olmuştur; üstelik tüm güzelliğine rağmen, daha çok oyunculuk yeteneğiyle adından söz ettirmeyi bilmiştir. Bu yapımların en sonuncusu ise Siyah Kuğu adlı film. Portman’ın bu filme hazırlanırken, aynı zamanda da bir balerine dönüşmesi gerekliydi. Bunu nasıl başardığı ise egzersiz ve beslenme programında gizli. İşte o programın ayrıntıları.

 

Film gösterime girdikten sonra birçok eleştirmen ve izleyici, bale yapılan sahnelerde Portman yerine bir dublörün yer aldığına dair kuşkularını dile getirmiş. Bu, aslında Portman’ın ne kadar başarılı bir oyunculuk örneği gösterdiğini de ortaya koyuyor. Filmin yapımcıları ve yönetmeni, bu iddiaları kesinlikle reddederken, Portman’ın bir yıl boyunca bu role hazırlandığını ve çocukken aldığı bale eğitimine ve önündeki bir yıllık süreye rağmen çok sıkı çalıştığını dile getirmişler.

Gerçekten de Portman, karakterine bürünmekten ziyade bir balerinin esnekliğine, bacak gücüne, dayanıklılığına ve dans yeteneğine kavuşabilmek için çok sıkı ve disiplinli bir program uygulamış. Bu sırada da, zaten narin olan vücut yapısını daha da inceltebilmek ve yaptığı ağır antrenmanlardan bitkin düşmemek için çok sıkı bir de beslenme programına sadık kalmış. Bale derslerinin yanında, haftada 6 gün ve günde 8 saat antrenman yapmış. Portman’ın rolüne hazırlanmasında yardımcı olan Mary Ellen Bowers, sahneye çıkmaya hazırlanmasanız ve bale yapmayı öğrenemeseniz bile, bazı egzersizler sayesinde vücudunuzu inceltip sıkılaştırabileceğinizi ve direncinizi arttırabileceğinizi belirtiyor. Elbette ki siz rolüne hazırlanan Portman kadar sıkı çalışamayabilirsiniz; çünkü ünlü oyuncu rolüne hazırlanırken yüzmeden istasyon çalışmasına, dönüşümlü egzersizlerden dayanıklılık antrenmanlarına kadar genişleyen bir yelpazeyi kapsayan bir programla Portman’ı adeta bir olimpiyat sporcusunun yarışlara hazırlandığı gibi hazırlamış. İşte Natalie Portman’ın rolüne hazırlanırken yaptığı bazı egzersizler.

Natalie Portman’ın uyguladığı egzersizleri görmek için burayı tıklayın.