ManşetSağlık

Pasta yediyseniz daha çok su içmelisiniz!

670views

suslu-kekler

‘Diyete Başlıyorum’ sağlıklı yaşam portalı olarak sizlere her gün 2 litre su içmenizi öneriyoruz ama o gün bir kaçamak yapıp pasta veya alkol tüketmişseniz, daha çok su içmeniz gerekiyor. Kişiye özel günlük su miktarı konusunda bilgi için Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy ile görüştük.

Oksijenden sonra canlıların en önemli yaşam maddesi olan suyun önemi sıcak havalarda bir kat daha artıyor. Öyle ki yemek yemeden haftalarca hayatta kalabilen insanoğlu, susuzluğa ancak birkaç gün dayanabiliyor.

Susuzluğunuz bilmediğiniz zararları

Vücut ağırlığının yüzde % 55- 75’i su olan yetişkin bir birey, bunun yüzde %10’nu kaybetmesi halinde şiddetli halsizlik ve sıcak çarpmasına gibi bir sonuçla karşılaşırken, yüzde % 20 kayıpta yaşamı tehlikeye giriyor. Bu nedenle yeterli miktarda ve güvenilir su tüketmek, sağlığımızı korumak için çok büyük önem taşıyor. Diyetisyen Canan Aksoy, “Yazın artan sıcaklıkla birlikte vücudumuzdaki su kaybı da artar. Yediklerimize, hareketlerimize bu dönemlerde daha çok dikkat etmeliyiz. Su tüketimine de özel olarak dikkat etmeliyiz. Normal tüketimin dışında, günlük aldığımız kaloriyi de hesaba katmamız gerekiyor” diye konuştu.

3 dilim pastaya 1,5 litre daha su içmelisiniz!

Sağlıklı Yaşam Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, özellikle yaz aylarında vücutta tutulması gereken su oranının çok önemli olduğunu belirterek, “Günlük su ihtiyacı alınan kaloriye göre belirlenmeli. Ortalama bir yetişkinin günde 1800-2200 kalori aldığını düşünürsek, bu durumda içilmesi gereken su miktarı 1,8-2 litre arasında değişiyor. Örneğin günlük olarak aldığımız ortalama kalori dışında üç dilim de çikolatalı pasta yersek, 1 dilim pastanın yaklaşık 500 kalori olduğu düşünüldüğünde ekstra 1,5 litre daha su içmeniz gerekiyor” dedi.

Metabolizma hızlandırıcı egzersizler

Kalori arttıkça su da artmalıdır

Diyetisyen Canan Aksoy, günde 1500 kalori alan birinin o gün içerisinde 1.5-2 litre su tüketmesinin önemine dikkat çekerek, terleyen kişilerin, spor veya egzersiz yapanların, nemli yerlerde yaşayanların veya çalışanların ise su ihtiyaçlarının artacağını hatırlatarak şunları söyledi: “Yeterli miktarda su tüketiminin en iyi göstergelerinden biri idrar rengi ve miktarıdır. Az miktarda ve koyu renk idrar yetersiz su alımını gösterir. Günde 7-8 kere idrara çıkmak ve idrar renginin berrak veya soluk sarı renkte olması ise, gerekli miktarda suyun alındığının göstergesidir.”

Suyun hiç bilmediğiniz faydalarını öğrenin

Waternet’in Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, suyun vücutta pek çok hayati fonksiyonun yerine getirilmesinde önemli işlev gördüğünü belirterek suyun faydalarını şöyle sıraladı:

–          Dolaşım sisteminin baş aktörü ( Besin maddelerinin hücrelere taşınmasını, atık maddelerin vücuttan atılmasını sağlar.)

–          Hormonal dengenin katalizörü (Hormon, enzim ve kan hücrelerinin taşınmasına yardımcı olur. Kan hacminin oluşturulmasını sağlar)

–          İskelet sisteminin yapı taşı (Eklemler için, karın boşluğunun kayganlaşmasını yarayan sıvıların yapısına girer. Organlar için tampon görevini görür ve vücut yapılarının korunmasına yardımcı olur)

–          Duyu organlarının hayat kaynağı (Göz, ağız ve burun yapısının nemli olmasını sağlar.)

–          Hipotalamus dengeleyicisi (Vücut ısısını korur.)

–          Hücre sisteminin koruyucusu (Hücrelerin bütünlüğünün korunmasını sağlayan hücre zarının yapısını oluşturur.

zayiflama-yontemleri-banner