ManşetSağlık

Hangi meyve neye faydalıdır?

630views

domates

Hangi meyve idrar yollarında iltihabı iyileştirir, hangisi sağlıklı zayıflamaya yardım eder, hangisi böbrekte kum oluşumunu önler… Doğanın mucizelerinden meyvelerin faydalarını özel haberimizden öğreneceksiniz!

Kızılcık

Sistitin önlenmesini sağlar. Kızılcık suyunda bulunan proantosiyadin adlı madde, mesane duvarına yapışan zararlı bakterileri durdurarak, sidik yolu enfeksiyonu riskini azaltır. Oldukça yüksek oranda C vitamini içeren kızılcığı çilek gibi tatlı bir meyveyle yiyerek tadını dengeleyebilirsiniz.

Yaban mersini

Cilde iyi gelir, kansere karşı koruyucu görevi görür. Yaban mersini, kansere sebep olan serbest radikalleri yenen ve kolajeni bozulmaktan koruyan antosiyaninler açısından zengindir. Eğer meyvelerin suyunu çıkarmaktansa, ezerseniz o zaman bol lifli bir içecek de elde etmiş olursunuz.

Kara üzüm

Kalp hastalıklarına, cilt ve saça iyi gelir. Kara üzüm, kan pıhtılarının birikmesini azaltıp daha iyi bir kan dolaşımı sağlar. Meyve şekerleri açısından zengindir, bir miktar C vitamini içerir ve saç ve cilt için de yararlıdır.

Ananas

Enerji verir ve sindirimi sağlar. Ananasta, ağır proteinleri sindirmeye yarayan bromelain enzimi vardır. Ayrıca doğal şekerler açısından da zengin olması enerji vermesini sağlar. Her 100 ml için 11 mg C vitamini içerir.

Domates

Zayıflamaya yarar. Özellikler erkek sağlığı için birebirdir. 250 ml lik bir bardak domates suyunda sadece 50 kalori bulunmaktadır. Ayrıca içerdiği likopen sayesinde prostat kanseri riskini azalttığı iddia edilmekte.

Metabolizma hızlandırıcı en iyi besinler

Portakal

Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansızlığa iyi gelir. İyi bir C vitamini ve folik asit kaynağıdır. Bu nedenle de hamile kadınların bolca tüketmesi faydalı olacaktır. Yemeklerle birlikte içildiği takdirde, kansızlığa iyi gelen demirin emilimini artırır.

Elma

Enerji verir, kalbi korur. Kalbi koruyan flavonoidlerden bol miktarda içerir. Portakal suyundaki C vitamininin üçte biri elmada da bulunur. Enerjinin yavaş bir şekilde açığa çıkmasını sağlayan fraktoz şekerinden bolca içerir. Ancak bebeklerin ya da emekleyen çocukların midesini rahatsız edebilir.

cocuk-beslenmesi

Mango

Gözlere ve cilde iyi gelir. Kansere karşı koruyucu özelliği vardır. Serbest radikalleri yok eden beta karoten açısından zengindir. Vücut, beta karoteni aynı zamanda A vitamini yapmakta kullanır ki, A vitamini de cilt, göz ve akciğer sağlığı için önemlidir.

Greyfurt

Bağışıklık sistemi için yararlıdır. C vitamini açısından zengindir. Ancak ilaç kullanıyorsanız dikkatli olmakta fayda vardır. Çünkü kollesterol düşüren ilaçlar gibi bazı ilaçlarla birlikte alındığında sakıncalı olabilir.

zayiflama-yontemleri-banner