ManşetSağlık

Öldükten sonra vücutta neler oluyor?

850views

olumden-sonra

Öldükten sonra vücudunuzda neler olacağını biliyor musunuz? Southampton Üniversitesi, 2000 kişi üzerinde deney yaptı ve şaşırtıcı bilgilere ulaştı.

Öldükten sonra bilinç açık kalıyor

Kalp, vücuda kan pompalamaya son verdikten sonra ölüm gerçekleşiyor. Ancak, yapılan deneyde öldükten sonraki yaklaşık 3 dakika boyunca bilincin açık kaldığı görüldü.

En çok korku hissi duyuluyor

Ölüm aklımıza geldiğinde korkarız, yapamadıklarımı ve sevdiklerimizi düşünürüz. Bu korku, ölüm anında da devam ediyor. Deneyi yürüten Doktor Parnia, ölüm sırasında insanların en çok korku hissi duyduğunu belirtiyor.

İnsanlar ölümü hissediyor

‘Her ölüm, erken ölümdür’ derler ama insanların çoğu öleceğini hissediyor. Bu bazen aylar önce oluyor, bazense günler öncesinden…

Çevresinden uzaklaşıyor

Öleceğini hisseden insanlar çevresinden uzaklaşmaya başlıyor. İçgüdüsel olarak sevdiklerini ayrılığa hazırlamaya başlatır, yalnız kalmak ister.

İştahı kesilir ve uyumak ister

Ölmek üzere olan insanların iştahlarında belirgin bir azalma olur, istemsizce kilo verirler. Sosyallikten uzaklaşıp sürekli uyumak isterler. Ölüme yaklaşan kişilerde açlık hissi giderek azalır, yeme ihtiyacı duymazlar. Vücut kimyaları değişir.

Halüsinasyonlar görebilir

Ölmek üzere olan kişi halüsinasyonlar yani gerçekdışı görüntüler görebilir. Algıları değişir, konuşmakta güçlü çekebilir. Korku hissi çok yüksek seviyede hissedilir.

Öldükten sonra vücut değişmeye başlar

Ölümden sonra vücut sıcaklığı düşer, nabız düzensizdir, terlemeye başlar.

Dudaklarda morarma olur

Vücut ısısı ve kan dolaşımının düşmesine bağlı olarak dudaklarda morarma olur. Bazı insanlarda cilt rengi soluk ve mavimsiye dönüşür.

Öksürük artar

Ölüm anı yaklaştıkça solunum hızı yükselir ve öksürüğe yol açabilir. Konuşma azalır ve ölüm gerçekleştikten sonra tamamen kesilir.

Ölmeden önce son canlılık gelir

Deneyde, ölmeden önce bazı insanlarda son bir canlılık görülmüştür. Ayağa kalkıp yürümek, sevdiği yemekleri yemek, ailesiyle görüşmek ister.

Ölüm iyiliği görülür

Dünyada son anlarına yaklaşan kişilerde ölüm iyiliği görülür, ancak bu son kezdir ve ruh teslim edilir.

Gözler açıktır ancak göremez

Ölüm gerçekleşirken insanın gözleri açıktır veya yarı kapalıdır. Ancak görme yetisini kaybetmiştir, etrafındakileri göremez.

Son kez konuşmak faydalıdır

Ölümden sonraki 3 dakika boyunca bilincin açık kalması, onunla konuşabileceğiniz anlamına gelir. Belki size tepki veremez ama sizi anlar.

Kalp tamamen durur

Solunum hızlandıktan sonra yavaşlar ve tamamen kesilir. Kalp, kan pompalamayı bitirir ve artık ölüm meydana gelmiştir.

Saç ve tırnaklar uzamaz

Halk arasında, ölümden sonra saç ve tırnakların uzadığına dair söylem vardır. Ancak, doğru değildir. Su kaybeden deri geri çekilir ve tırnak uzamış algısı yaratır.

Çok geç olmadan!

Ölüm, hepimiz için gerçek… Çok geç olmadan hayallerinizi peşinden gidin, sevdiklerinizle iyi ve mutlu anlar yaşayın, geçmiş pişmanlıklarınu unutun.