Spor

Plaj Voleybolu

635views

Voleybol
Hemen hemen herkesin oynamışlığı vardır voleybolu. Dolayısıyla nasıl oynandığını hepimiz biliyoruz.Özellikle yaz günlerinde güneşin batmaya yüz tuttuğu saatlerde plajlarda voleybol oynamak ayrı bir keyiftir.

Eğlenceli vakit geçirmek adına oynandığında belli başlı bir kaç kural dışında hiç bir zorluğu olmayan plaj voleybolu, profesyonel anlamda oynandığında bir çok kaideye içermekte.

Kumun üzerinde oynanan ve popüler bir takım oyunu olan plaj voleybolu dünyanın pek çok ülkesinde kumsallarda, doğal ya da yapay kum sahada çıplak ayakla oynanmakta, profesyonel turnuvalar ve yarışmalar düzenlenmekte.

Özünde voleyboldan pek farklı olmayan bu spor, bir takım özellikler ve kurallarla ayrılmış. Bu iki spor dalı arasındaki en belirgin fark ise, plaj voleybolunun 6 kişi yerine, 2 kişilik takımlardan oluşmasıdır. Bundan başka voleybolda her yarım saha 9 metreyken plaj voleybolunda 8 metredir.

Günümüzde birçok kişinin ilgisini çeken spor, dünya çapında, 1920`li yıllarda California sahillerinde, sörfçülerin dalga beklerken yaptıkları bir spor olarak başlamış ve o yıllardan günümüze popülaritesini artırarak büyük ilgi gören sporlar arasına girmeyi başarmıştır.

Şu an dünyada plaj voleybolu aktivitesi bulunan 150 Ulusal Voleybol Federasyonu, 5 Konfederasyon ve 2000 profesyonel plaj voleybolu oyuncusu var. 1996 yılından beri, plaj voleybolu, bir olimpiyat sporu.

Türkiye’de ilk defa Beach Volley CEV Alanya OPEN- Avrupa Şampiyonası hem erkek hem bayan kategorilerinde Alanya’da yapıldı.

Maç Sonucu:
Bir setlik maç: Maç tek set alan takım tarafından kazanılır.
Üç setlik maç: Maç iki set alan takım tarafından kazanılır.
Setlerde 1-1 lik eşitlik: Eşitlik olması halinde eşitliği bozmak için top kazanana sayı -rally point- sistemi ile bir netice seti oynanır.

Spor Türleri

Diyete Başlıyorum .com