Sağlık

Reflüye Ne İyi Gelir?

669views

Reflü, mide asidinin, yemek borusundan yukarı doğru gitmesiyle oluşan bir durumdur. Mide yanması ve ağıza sıvı gelmesi gibi belirtiler gösterebilir. Süreklilik göstermiyor ve nadiren oluyorsa geçici ve tehlikesiz bir durum olabilir. Ancak sık görülüyorsa, başka rahatsızlıklara neden olabileceği için, önlem alınması ve engellenmesi gereklidir.

Yaşam tarzınızda ve beslenme alışkanlıklarınızda çeşitli basit değişiklikler yaparak mide yanmasını engelleyebilirsiniz.

Sol tarafınızın üzerine yatın: Uyurken sol tarafınızın üzerine yatar ve üst gövdeniz biraz daha yüksekte olacak şekilde uyursanız, mide asitlerinin yemek borusunun olduğu tarafa “yığılmasını” önlemiş olursunuz. Böylece buradaki doku ve kaslar daha az zorlanmış olur.

Kızartma ve yağlı yiyeceklerden uzak durun: Özellikle kızartmalar, mide sorunu olmayanlarda bile mide sorunlarına neden olabilir. Kızartmalardan uzak durun, bunları tüketecekseniz bile tadımlık, çok küçük porsiyonlar hâlinde tüketin. Kızartma olmasa bile çok yağlı yiyecekleri de tüketmeyin.

İdeal ve sağlıklı kilonuzda kalın: Obzeite ve fazla kilo sorunu yaşayanların reflü sorunu yaşamaya daha eğilimli olduğunu gösteren araştırmalar vardır. Eğer kilo fazlanız varsa, sağlıklı kilonuza inmeye çalışın.

Küçük öğünler tüketin: Midenin çok doldurulacağı büyük öğünler yerine, küçük öğünler tüketin. Böylece daha az asit ve sindirim enzimi salgılanır ve bunların yemek borusundan yukarı çıkma ihtimali azalmış olur.