Diyet

Sağlıksız besinlerden vaz geçme yolları

624views

Hepimizin, sağlıksız, hatta zararlı olduğunu bile bile yaptığımız şeyler vardır. Abur cubur yemek de bunlardan biridir. Yediğimiz şeye vücudumuzun ihtiyacı olmadığını biliriz, ama sırf keyif verdiği ya da hoşumuza gittiği için yemeye devam ederiz. Eğer kontrol altında tutabiliyorsak abur cubur yememizde bir sakınca yok. Ama kontrol altında tutamıyorsak sağlığımız tehlike altındadır ve muhtemelen kilo alırız. Bu durumu engellemek için sağlıksız besinlerden vaz geçme yollarını sizinle paylaşıyoruz.

 

Şerbetli tatlılar

Şerbetin neyden yapıldığını bilirsiniz: şeker ve su. Yani şerbetin hiçbir besleyici özelliği yoktur. Yalnızca boş kaloridir. Üstelik yüksek oranda şeker içerdiği için, çok fazla şerbetli tatlı tüketmek şeker hastalığına davetiye çıkartacaktır. Bu tür tatlıların yerine kuru meyveleri tercih edin. Böylece basit şeker yerine kaliteli karbonhidrat tüketmiş ve vücudunuza faydalı besinleri de almış olursunuz.

Patates kızartması

Patates kızartması da sıkça tükettiğimiz ve abur cubur sınıfına sokulabilecek bir yiyecektir. Çoğu zaman günah keçisi ilan edilen patatesin kalorisi aslında çok yüksek değildir; ama kızartma sırasında kullanılan yağ patatesin içine işler ve patates kızartmasının kalorisi çok yükselir. Patatesi kızartmak yerine fırınlamayı deneyin. Böylece yağ eklemenize gerek kalmaz ve o çıtır çıtır patates tadını hissedebilirsiniz. Sonuçta alacağınız kalori de çok daha düşük olacaktır.

Pizza

Pizzayı da sevmeyen yoktur herhâlde; ama çoğu pizza çeşidinin de oldukça yüksek kalorili olduğunu unutmamak gerekir. Pizzada kullanılan peynir, bunun içindeki yağ, hamurda kullanılan sosların içindeki yağ derken, lezzetin keyfine varmaya çalışırken bol bol kalori alınır. Oysaki tam tahıllı ekmek üzerine yağsız peynir ve baharatlarla kendi küçük, sağlıklı ve düşük kalorili pizzalarınızı yapabilirsiniz. Sevdiğiniz baharatları ekmeğin üzerine serpiştirin; ardından peyniri üzerine koyun ve fırına verin. Tadına doyamayacaksınız.

Meyveli pasta

Meyveli pastaların içinde bolca meyve olduğu için sağlıklı birer tatlı seçeneği gibi görünebilirler. Ama meyveli pastaların içindeki kremayı ve bolca şekeri düşünürseniz pastaların o kadar da sağlıklı birer tatlı seçeneği olmadığını anlarsınız. Bolca krema içeren bu pastaların yerineyse yoğurdun içine doğradığınız bolca meyve, üzerine eklediğiniz bir miktar yulaf ezmesi ve belki azıcık da bal ekleyerek kendi tatlınızı yapabilirsiniz. Tatlının üzerine bir miktar öğütülmüş ceviz veya fındıkla birlikte biraz da tarçın eklerseniz tadına doyamazsınız.