Sağlık

Yazın daha çok su içmenin yolları

622views

Her gün yeteri kadar su içmek sağlığımızı korumak açısından önemlidir. Su ihtiyacımızı belirleyense Hava sıcaklığı, nem oranı gibi çevresel şartlar ve gün içinde ne kadar hareket ettiğimiz gibi bedensel şartlardır. Yazın artan hava sıcaklığı ve güneşin etkisini arttırmasıyla birlikte su ihtiyacımız da artar. Bu yüzden yazın daha çok su içmenin yollarını bilmek sağlığı korumak açısından önemlidir.

Yanınızda su bulundurun

Gözden uzak olan gönülden de uzak olur derler. Elinizin altında su olmazsa; üşengeçlik, unutkanlık gibi sebeplerle su içmeyi ihmal edebilirsiniz. Ama elinizin altında her an su olursa, suyu gördükçe su içmeyi hatırlarsınız. İşteyken çalışma masanızda bulunduracağınız bir sürahi; dışarıdayken ise yanınızda taşıyabileceğiniz matara çok daha fazla su içmenizi sağlayacaktır.

Ter atın

Ter atmak da su içme ihtiyacınızı tetikleyecektir. Üstelik ter attıktan sonra su içmeyi ihmal etmenizse oldukça zordur. Siz ihmal etseniz de vücudunuz su içmenizi sağlayacaktır. Aşırı terlemenize sebep olacak etkinlikler yapmanıza bile gerek yok. 20-30 dakika sürecek basit egzersizler size güzelce ter attıracak, biraz fazladan kalori yakmanızı sağlayacak ve su içme isteğinizi tetikleyecek.

Protein tüketin

Vücudumuz proteinleri işlemek için suya ihtiyaç duyar. Protein oranı yüksek yiyecekler tüketmek su içme ihtiyacınızı arttıracaktır. Üstelik yüksek ve kaliteli protein içeren gıdaların genelde kalorileri de düşüktür. Yüksek proteinli gıdalar tüketerek bir yandan daha az kalori alabilir bir yandan da bol bol su içmek için vücudunuza bahane verebilirsiniz. Unutmayın ki iki yöntem de bazı diyet uzmanları tarafından zayıflamak isteyenlere sıkça önerilir.

Kendi aromalı suyunuzu yapın

Eğer günde 2-3 litre sade su içmek size yavan geliyorsa, kendi aromalı suyunuzu yapabilirsiniz. Suyunuzu hazırlayın ve buzdolabına koyun, sabah evden çıkarken de mataranızı bu suyla doldurun. Böylece kendi kalorisiz içeceğinizi her an yanınızda taşımış olursunuz.
Detoks özellikli malzemelerle hazırlanmış aromalı su tarifimiz için buraya tıklayın.

Çay için

Çay birçok antioksidan içerir. Bu anlamda sağlığa da faydalıdır. Üstelik çayın içindeki uyarıcı maddeler kahvenin içindeki kafein gibi değildir. Yan etkileri daha azdır ve yüksek dozlarda ortaya çıkar. Bu yüzden gün içinde birkaç bardak çay içerek de su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Hatta bolca çay demleyip bir sürahi koyun ve içinde birkaç limon dilimi atıp soğumaya bırakın. Sıcaktan bunaldığınız anlarda bu çok düşük kalorili soğuk çayı tüketin. Hazır alacağınız içeceklerden çok daha sağlıklı olacaktır.