Sağlık

Uyumadan önce yapabileceğiniz meditasyonlar

667views

Günlük hayatın koşuşturması hiç bitmez. Bedenin sürekli farklı yerlerde, farklı hava iklimlerinde, farklı zihin yapılarında bulunması kaçınılmazdır. Böylesi yoğun günlerin mutlu ya da mutsuz oluşunuza bağlı olmaksızın yorgun olmanızı sağladığı aşikardır. Bünye gerçekten kaliteli bir uyku ister ve derinlere dalarak sabaha doğru rüya alemlerinde yolculuklara çıkar.

Uyku-meditasyon
Peki bu uykunun daha kaliteli olması için ne yapabiliriz?

Son zamanlarda bilinçli kesimler tarafından uygulanan ve şirketlerin de personellerine şiddetle önerdikleri uyumadan önce meditasyon yöntemlerinin gücü keşfedilmiştir. Zihnen ve bedenen yorulan birey uyku öncesi bir rahatlamaya ihtiyaç duymaktadır. Bu rahatlamayı duş alarak ya da basit masajlar ile geçiştirmesi, anlık bir rahatlama yaratmaktadır. İnsan vücuduna anlık değil kalıcı bir rahatlama hissiyatı gereklidir.
Aslında insan beden olarak yorulsa da bunun geçici olduğunu bildiği için aslolan rahatlamayı zihnen yaşamak ister. Uyumadan önce meditasyonlar bunu sağlamaktadır. Öncelikle bu meditasyon türleri için üzerimizde rahat elbiseler olmalıdır. Vücudun rahat hareket edebilmesi önemlidir. Uyku öncesi diş fırçalama gibi vb. işlemlerimizi bitirmenin ardından yatağa geçilir. Yatak üzerinde ayaklarımızı çömlek pozisyonu da denilen kavuşturma işlemi yapılarak sabit bir pozisyon alınır. Tüm meditasyonun aslında zihin içinde gerçekleşmesi gerekliliği burada daha net anlaşılacaktır.

stres-meditasyon-2015
Tercihe göre kısık ses ile hafiften klasik ya da uzak doğu müzikleri açılarak gözler kapatılır. Ferah bir orman havasını içimize çektiğimizi düşünelim. Hep gitmek istediğimiz o güzel ortamda olduğumuzu hayal edelim. Zihnimizi aynı zamanda eğittiğimiz bu yöntemde, sanki arkamızda birisinin bulunduğunu, omzumuza, boynumuza, kollarımıza masaj yapan parmakların olduğunu hissedelim. Görülecektir ki zamanla bu düşünceler zihnimiz tarafından bedenimize uygulanacak ve rahatlama hislerini en derinlerimizde hissedilecektir. Uyumadan önce meditasyonun günlük hayatımıza etkisini, bu yöntemi her gün tekrarlayarak kalıcı hale getirebilmek yine bizim elimizdedir.