Diyet

Zayıflamak için sabahları ne yemeli?

669views

Kilo verme girişiminin her evresinde her zaman en önemli yeri tutan etken günlük öğünlerin sayısı ve çeşididir. Her öğün bireye özel olarak düzenlenmeli ve aksatılmadan tüketilmelidir. Bu öğünler arasında en önemlisi kahvaltıdır. Çünkü sabah uyanıldığında insan vücudu stres ve kortizon hormonu üretir. Eğer kahvaltı öğünü düzenli olarak tüketilmediyse bu üretilen hormonlar insan vücuduna zarar vermeye başlar. Bu zararlar başlıca bel bölgesinde yağlanma, kolesterol, yüksek tansiyon ve kan şekerinin yükselmesi olarak kendini belli eder.
Bu duruma bakarak kilo verme aşamasında kahvaltının önemini çıkarabiliriz.

kolay-zayiflama

Kilo verme aşamasında olan bireylerin ilk düzenlemesi gereken öğün olan kahvaltıda protein ve karbonhidrat oranınca zengin besinler tüketilmelidir. Fakat bunu yaparken doğru besinlerin seçilmesi oldukça önemlidir. Bunlara örnek verecek olursak rafine edilmemiş un, şekersiz reçel, bal ideal besinler olarak gözükebilir. Ancak bu besinlerin yanı sıra peynir yoğurt, gibi süt ürünlerini tüketmek de kilo verme aşamasında kahvaltı için seçilebilecek ideal besinlerdendir.

tost-kahvalti

Ayrıca diyette olmak adı altında kahvaltıdaki besinleri bir kenara bırakıp sadece çay kahve içmeye başladıysanız bu da yanlış yolda olduğunuzu size gösterir. Kahvaltı günün altın öğünüdür kahvaltı yapılmadan kilo verme aşamasında sağlıklı bir yol kat edilemez. Kahvaltıdan önce tüketilen yarım bir greyfurt kan şekerinizin düzenlenmesine böylece dengeli bir şekilde beslenmenize olanak sağlar. Bu sebepten dolayı kahvaltıdan önce yarım greyfurt tüketilebilir veya kahvaltı sırasında greyfurt suyu içilebilir. Bu da kilo vermenize büyük oranda yarar sağlayacaktır.