Sağlık

Sertleşme Sorunu: Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

673views

Sertleşme sorunu; erkeklerde, cinsel uyarılma sonrasında sertleşmesi ve cinsel ilişki sırasında bu durumda kalması gereken cinsel organın, sertleşememesi veya bu şekilde kalamaması durumudur. Sertleşme sorununun ardındaki nedenler psikolojik olabileceği gibi, vücudun diğer sistemlerindeki daha ciddi başka sorunlar yüzünden de ortaya çıkabilirler.

Erkeklerin korkulu rüyalarından biri diye nitelendirilebilecek olan, sertleşme sorunu veya cinsel iktidarsızlık, çoğu zaman utanma, çekinme gibi nedenlerden dolayı gizlenir. Ancak sertleşme sorunun ardında, psikolojik nedenler dışında, ciddi fiziksel rahatsızlıklar olabileceği de unutulmamalıdır. Bu yüzden kişide sertleşme sorunu varsa ve devam ediyorsa, konuyla ilgili olarak bir uzmana danışmasında fayda vardır.

Sertleşme Sorununun Belirlenmesi
Anlık psikolojik durumlar da sertleşmede aksaklığa neden olabileceğinden, sertleşme sorunu olup olmadığının belirlenmesi de önem taşımaktadır. Çoğu kişi, bu sorunu bir defa yaşadıktan sonra, tekrar başına geleceğinden korkar. Bu da kişi üzerindeki baskıyı arttırarak, sorunun tekrarlanması ihtimalini arttırabilir.

Nadiren olan ya da alkol, yorgunluk, dönemsel stres ve baskılardan kaynaklı olan sertleşme sorunları, genelde geçicidir. Bu durumlarda paniğe kapılmamak ve olayın ardında böyle bir neden olup olmadığını anlamak önemlidir. Bir kişiye, sertleşme sorunu yaşadığı teşhisinin konabilmesi için sorunun, sıkça tekrarlanması ve sürekliliği olması gereklidir. Normal şartlarda bir erkeğin, gece uykusu sırasında 5-6 defa sertleşme yaşaması normaldir. Uyku sırasında, gün içinde strese kapılmamıza ve baskı hissetmemize neden olan etkenler çoğunlukla ortadan kalktığından, eğer uykuda sertleşme oluyor; fakat cinsel ilişki sırasında olmuyorsa, sertleşme sorununun psikolojik bir nedenden dolayı olduğu varsayılabilir. Sertleşme sorunun psikolojik nedenleri arasında;

  • Sahne korkusu; (kişinin, yabancı birinin ya da birden fazla kişinin karşısında, belirli bir etkinliği yapmak durumunda kalması hâlinde yaşadığı korku)
  • Stres;
  • Olumsuz veya üzücü düşünceler;
  • Olumsuz veya üzücü duygular;
  • Psikolojik bozukluklar; (depresyon, şizofreni, madde bağımlılığı, anksiyete vs. ) sayılabilir. Ancak belirttiğimiz gibi, vücudun başka sistemleriyle ilgili daha ciddi sorunlar da sertleşme sorununa yol açıyor olabilir.

    Yazının devamını okumak için sayfalarda ilerleyin.