Sağlık

Şifalı Yiyecekler

619views

Ağız kokusu, mide ağrıları, migren gibi rahatsızlıklarda ilaç almak yerine doğal yiyeceklerden faydalanmaya ne dersiniz? İşte, sağlığınızı koruyacak şifalı bitkiler ve yiyecekler.
Tarçın: Ağız kokusu utanç verici olabilir, fakat ağız kokunuzdan kurtulmak için bir umudunuz var. Çalışmalar, tarçının ağızdaki bakterileri azalttığını ve ağız kokusunu giderdiğini gösteriyor.

Zencefil: Midenizi bozduğunuzda zencefilin çok iyi geldiği kocakarı ilacı gibi görünse de bir gerçektir. Son zamanlarda yapılan çalışmada, kemoterapi hastaları zencefil kapsüllerini içtikten sonra mide bulantısının önemli ölçüde azaldığını belirttiler.

Deniz yosunu: Migreniniz tuttuğunda deniz yosunu aklınızdaki son şey olabilir, ancak deniz yosunu salatası ihtiyacınız olan tek şeydir. Magnezyum bakımından zengin olan bu yiyecek, kasları ve sinirleri gevşetiyor. Araştırmacılar, migreni olanlarda magnezyum eksikliği olduğunu gördüler.

Avokado: Yüksek dozda folik asit içeren avokado, enerjinizi artırmaya yardım eder. Aztekler, avokado ağacına “Ahuacuatl” ismini vermişlerdi.

Kuşkonmaz: Stresli ya da endişeli misiniz? Bu nedenle, akşam yemeğine biraz kuşkonmaz ilave etmelisiniz. Kuşkonmazdaki antioksidanlar karaciğer performansını artırıyor ve stresle daha kolay başedebilmenizi sağlıyor.

Elma: Kabız olmamak için elma yiyin. Mükemmel bir lif kaynağı olan elma, bağırsakların çalışmasına yardımcı oluyor.

Greyfurt: Hiç kimse göze hoş görünmeyen selülitlere sahip olmak istemez, ancak greyfurt yemek selüliti önlemeye yardım ediyor. C vitamini bakımından zengin olan meyve, karaciğerin detoksifikasyon enzimi üretimini ve aktivitesini artırıyor.

Bal: Koyunları saydıktan sonra halen uykunuz gelmiyorsa, bir de balı deneyin. Oreksin olarak bilinen doğal içeriği sahip bal, beynin dinlenmesine yardım ediyor.

Sarımsak: Hapşırma, öksürme, ağrı soğukalgınlığı belirtileridir. Alisin ve allium içeren sarımsak, mikropları temizliyor ve ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren etkisi bulunuyor.

Yaban mersini: Dün kahvaltıda ne yediğinizi hatırlamakta güçlük mü çekiyorsunuz? Yaşlandığınızı mı hissediyorsunuz? Çalışmalar, yaban mersininin hafızayı güçlendirdiğini ve yaşa bağlı fiziksel koordinasyon kaybını önlediğini gösteriyor.