Sağlık

Şişkinliğinizi atacak 8 öneri

620views

Şişkinlik, kişiyi olduğundan daha kilolu göstermenin yanı sıra rahatsızlık da verebilir. Bunun için vücuttaki ödemin atılması ve eğer şişkinlik midedeyse bunun giderilmesi gereklidir. Birkaç basit yöntemle vücuttaki ödemi atmak ve rahatlama sağlamak mümkün. İşte şişkinliğinizi atacak 10 öneri…

Sıcak su ve limon

Sabahları içeceğiniz bir fincan limonlu sıcak su, sağlığınıza olumlu etki ederken şişkinliğinizi de atmanıza yardımcı olacaktır.

Sabahları süt içmeyin

Süt ve süt ürünlerinin çok sağlıklı olduğuna kuşku yok. Ama bazı kişiler sütün içindeki laktoza karşı hassastır. Ayrıca süt çok faydalı olmasına rağmen, oldukça zor sindirilir. Sizin de böyle bir hassasiyetini olabilir ve bu da daha fazla şişkinlik hissetmenize neden olabilir. Bundan kaçınmak için sabahları süt ve süt ürünlerinden uzak durun.

Sabahları ter atın

Sabahları ter atmanızı sağlayacak kadar spor yapın. Çok değil, 15-30 dakika arasında tempolu bir şekilde egzersiz yaparsanız sindirim sisteminizin düzenlenmesine ve metabolizmanızın hızlanıp vücudunuzun uyanmasına yetecek kadar spor yapmış olursunuz.

Tropik meyvelerden faydalanın

Papaya, ananas, avokado gibi tropik meyveler metabolizmayı hızlandıran ya da yağ yakılmasını tetikleyen bazı enzimler içerir. Sabahları bu tür meyvelerin suyunu sıkıp posalarıyla, yani lifleriyle içerek, şişkinliğinizi azaltacak sağlıklı bir kahvaltı edebilirsiniz.

Bol bol çiğneyin

Yemekleri hızla ve aceleyle yemek, yemeklerle birlikte hava da yutmamıza neden olur. Bu hava da şişkinliğe neden olur ve tüm sindirim sistemimiz havayı atmaya çalışırken yorulur. Bu da rahatsızlığa neden olur. Yemekleri uzun uzun çiğnedikten sonra yutun ve aceleyle yemek yemeyin.

Bol bol su için

Ödem atmak için su içmek, biraz “çivi çiviyi söker” mantığıyla verilmiş bir öneri gibi görünebilir; ama öyle değildir. Bol su içmek tüm vücuttaki toksinlerin atılmasını kolaylaştırmanın yanında böbrekleri de çalıştırıp ödem atılmasını tetikler.

Porsiyonlara dikkat

Bazen şişkinlik hissetme nedeni sadece çok yemiş olmaktır. Açken, yemekle ilgili kararlarınızı iki kere gözden geçirin. Tabağınıza aldığınız miktarı açlığınız yüzünden arttırmış olabilirsiniz. Miktarları az tutarak şişkinliği de önleyebilirsiniz.

Akşam atıştırması

Akşamüstü yapacağınız, lif açısından zengin bir atıştırma da sindirim sisteminizin çalışmasını sağlayarak şişkinliği azaltabilir.