Sağlık

Cinsel Gücü Azaltan Yiyecekler

632views

Bir erkeğin cinsel performansını etkileyen birçok etken vardır. O anki psikolojik durumu, hormon dengesindeki değişimler, sağlık durumu ve beslenme gibi… Bunlar arasında sağlık durumu, beslenme ve cinsel performans birbiriyle yakından ilişkilidir. Beslenme alışkanlıkları, genel sağlık durumunu etkilediği gibi, cinsel performans üzerinde de etkili olabilir. Bazı gıdalardan uzak durarak, sağlığınızın da cinsel performansınızın da olumsuz etkilenmesini önleyebilirsiniz.

 

Yağlı Et Türleri
Kırmızı et sağlıklıdır. Bolca protein ve vücudumuz için gerekli ikincil metabolitleri içerir. Ancak yağlı kırmızı etteki yağ da bir o kadar zararlıdır. İç yağı, kuyruk yağı gibi hayvansal yağlar da, hayvansal yağların birçoğu gibi katı hâldedir. Katı yağların çok tüketimi kalp-damar siteminde ve dolayısıyla cinsel performans üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir.

Ayrıca bu tür yağların tüketimi kolesterol seviyelerinde de yükselmeye neden olacaktır. Yapılan araştırmalara göre kolesterol seviyesindeki yükseliş, erkeklerde cinsel performansın düşüşüyle doğrudan bağlantılıdır.

Süt ve Süt Ürünleri
Sütün de saymakla itmeyecek kadar faydası vardır. Ancak süt ve süt ürünleri içindeki süt yağının da fazla tüketimi, tıpkı diğer yağlarda olduğu gibi, olumsuz etkilere yol açabilir.

Yağı alınmamış süt ve sütü ürünlerinde bulunan yağların çoğu, doymuş yağlardır. Doymuş yağların fazla tüketilmesi de sağlık açısından zararlı olduğu bilinen bir durumdur. Bu sebeple, süt ve süt ürünleri tüketmeyi sevenlerin veya bunları bolca tüketenlerin, yağı azaltılmış veya alınmış süt ürünlerini tercih etmelerinde fayda vardır.

Süt ve süt ürünlerinin “light” ya da yağsız olanlarında, normalde kullanılmayan katkı maddeleri kullanıldığı dair yanlış bir kanı vardır. Sütün yağının ayrıştırılması basit bir işlemdir ve günümüzdeki teknolojik olanaklar ortaya çıkmadan çok önceden uygulanagelmiştir. Bu yüzden çoğu uzman süt ve sütten yapılan ürünlerde, yağsız ya da yarım yağlı olanların tüketilmesini tavsiye etmektedir.

Hazır Gıdalar
Margarin, sıvı yağ moleküllerine hidrojen eklenmesiyle elde edilen katı bir yağ cinsidir. Ülkemizdeki margarin sanayisi sağlık kurallarına uygunluk yönünden oldukça büyük gelişmeler göstermiştir; fakat hazır gıdalarda kullanılan margarinle ilgili standartlar belirlenmemiştir. Bu yüzden içinde “hidrojene edilmiş yağ”, “hidrojene nebatî yağı” gibi ifadeler bulunan gıdalardan uzak durmaya çalışmakta fayda var. Bu tür gıdaları alırken üzerinde “trans yağ içermez” ifadesi bulunanları tercih etmeye çalışın.

Beyaz Undan Üretilmiş Ürünler
Tahılların ham hâlinden beyaz un üretilmesi sırasında, tahılların içindeki birçok besleyici madde yitirilir. Bunların arasında çinko da vardır. Yapılan araştırmalara göre çinko, prostat sağlığını korumak açısından oldukça önemli bir maddedir. Prostat sağlığı da erkekte cinsel performansla doğrudan ilgilidir. Bu yüzden beyaz un ve bundan üretilmiş ürünler yerine, tam tahıllı ürünleri tercih etmek cinsel performansı ve genel sağlığı korumakta yardımcı olacaktır.

Soya ve Soyalı Ürünler
Soya, oldukça sağlıklı ve giderek genişleyen kullanım alanlarına sahip bir bitkidir. Kan şekerinin düzenlenmesi, kolesterolün düşürülmesi gibi faydaları sayesinde sağlık durumuna olumlu katkılar sağlar. Fakat soya içindeki maddelerin bir kısmı, kadınlık hormonu olan östrojenle aynı etkileri gösterir ve soya içindeki bazı maddeler yine östrojen hormonuna benzer etkiler gösteren başka maddelere dönüşür.

Uzmanlar bu konuda fikir birliğine varamamıştır. Ama soya ve soyalı ürünlerin, erkek vücudunda, östrojenle aynı etkileri göstermediği henüz kanıtlanmış değildir. Kadınlık hormonu olan östrojen, erkek cinsel performansında ciddi düşüşe, hatta erkeklerde kadınsı özelliklerin görülmesine neden olabilir. Bu tabiî ki, soya tüketen erkeklerin kadınsı özellikler göstereceği anlamına gelmiyor; ancak çok fazla soyalı gıda tüketimi cinsel performansta düşüşe neden olabilir.

Beslenme, hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Sağlıksız beslenmenin etkileri genç yaşlarda ortaya çıkmaz. Çoğunlukla otuzlu yaşlardan sonra görülür. Bu yaşlar, erkeklerde cinsel sorunların da görülmeye başladığı yaşlardır. Erkeklerde iktidarsızlık, sertleşme sorunu gibi sorunlar, çok daha ciddi dolaşım sorunlarına, kalp-damar sistemindeki bazı sorunlara işaret ediyor olabilir. Erkek cinsel organına kan taşıyan ve sertleşmeyi sağlayan damarların çoğu mikroskobik boyutlarda olduğundan, dolaşım sistemiyle ilgili sorunlardan da ilk etkilenmeye başlayan organlardan biri erkek cinsel organıdır. Yani belirttiğimiz bu konulara dikkat ederek, yalnızca cinsel performansı değil, genel sağlık durumunu da korumak mümkündür.