Spor

Spor yaparken beslenmenin 5 doğru kuralı

662views

Özellikle havaların ısınmasıyla, yaz aylarına az bir süre kala spor salonları tıklım tıklım dolmaya başladı. Düzenli beslenme ve düzenli yapılan spor ile hem kilo verebilir hem de sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Doğru spor yapmanın yanında doğru beslenme de çok önemlidir. Yaptığınız spordan en üst düzeyde verim almak istiyorsanız bu sürede tükettiğimiz besinlere dikkat etmelisiniz. Spor öncesi ve sonrasında uygun besinler tüketerek amaçladığınız hedefe daha kolay ulaşmanız mümkün. Bunun için spor yaparken beslenmenin beş kuralından bahsedebiliriz.

Spor yapmak

İlk kural spor yapmaya başlamadan en az bir buçuk saat önce yemek yemeyi bırakmalısınız ve yediğiniz besinlerin spor esnasında sizi rahatsız etmeyecek cinsten olmasına özen göstermelisiniz. Gaz yapacak ve ağırlık verecek yağlı besinler yerine daha hafif besinler tüketmelisiniz. İkinci kural günde en az 2,5 3 litre su içmelisiniz. Spor yaparken vücut fazlasıyla su kaybettiğinden bu kuralı atlamamalısınız. Üçüncü olarak kafeinli gıdalardan uzak durmalı kemiklerinizi güçlendirmek için süt ve süt ürünleri tüketmeye özen göstermelisiniz.

spor-yapan-kadin

Spor yaparken bol enerjiye ihtiyaç olduğundan karbonhidrat alımına dikkat etmenizde fayda var. Bunun için dördüncü kuralımız tam tahıllı karbonhidratları tüketmeniz. Son olarak sadece spor öncesinde değil sonrasında da beslenme önemli. Bu nedenle spor sonrasında yağsız bir sütle ve muz gibi doyurucu meyvelerle yapabileceğiniz bir içecek hem size tokluk hissi verecek hem de kaybettiğiniz enerjiyi kazanmanıza yardımcı olacaktır.