Genel

Uyurken kilo verilir mi?

642views

Vücudumuzda çok önemli olan hormonlar vardır ve bundan biri leptin hormonudur bu hormonun görevi bütün hormonların hangi aralık ve ne kadar salgılanması gerektiğini yönetir. İnsülin hormonu da kan şekerini dengeler. Leptin hormonu sayesinde yağların yakılması sağlanır insülin ile de yağların birikmesine sebep olur. Durum böyle olunca insülin direncini artırıcı olan besinlerden uzak durmak gerekir. Kişiler tükettiği besinlere özen gösterdiği sürece uyku sırasında da kilo vermek mümkün olabilir.

uyurkenkiloverilirmi2

Tüketilen yemeklerden sonra yaklaşık 5 saatin ardından vücut leptin hormonu salgılar ve bu sayede depolanmış yağlar yakılmaya başlanır. Salgılanmış olan hormon sayesinde kan şekerinde düşme görülür böylelikle vücut için gerekli olan enerji ortaya çıkmış olur. Sabah saatlerinde vücudumuz yüksek miktarda leptin hormonu salgılanmaktadır. Durum böyle olunca uyku esnasında kilo vermek için gerekli miktarda hormon salgılanması için kesinlikle akşam 8 den sonra yemek yemeği sonlandırmak gerekmektedir. Belirtilen saatten sonra alınan gıdalar insülin salgılanmasına sebep olacaktır buda alınmış olan gıdaların yağ olarak geri dönmesi demektedir.

uyurkenkiloverilirmi

 

Uyku sırasında zayıflamak için kesinlikle belirtilen saatten sonra yemek yememek lazımdır. Bu kurala uyduğunuz sürece de vücut gece leptin hormonu sağlayacaktır ve ilk olarak kalça ve göbek yağlarını eritmeye başlıcaktır.

Yediklerinize ve içtiklerinize dikkat ettiğiniz sürece ve ne zaman nasıl yediğinizi bildiğiniz zaman bilgili olunduğu için sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve uykuda yağ yakmak mümkün hala gelebilir.