Spor

Spor Yaparken Terlemek

625views

Terlemek insan vücudunda oluşan doğal bir tepkidir. Vücudumuz ısındığı zaman, kendini buharlaşma yoluyla soğutmak için ter salgılar. Böylece vücut sıcaklığımızın düşmesi sağlanmış olur.

 

Dolayısıyla vücudumuzun ısınmasına neden olan yoğun fiziksel etkinlikler sırasında mesela; spor yaparken terleriz. Özünde tuz ve sudan ibaret olan ter, kokusuz ve temizdir.

Terlemek sağlıklı ve de gerekli bir vücut işlevidir. Gözenekleri açar, toksin maddelerin atılmasına yardımcı olur, vücut sıcaklığını düzenler. Ter, kendi başına kokusuz olsa da; cilt yüzeyimizdeki bakteriler, terimizin kokmasına neden olurlar.

Kimse ter kokmak istemez; bu yüzden, ter kokusunu önlemek için deodorant denilen ürünleri kullanırız. Birçok ürün gibi deodorantlarda da birçok seçenek mevcuttur. Bunlardan bazıları terlemeyi önleyici özelliklere sahiptir. Terlemeyi önleyici deodorantlar çoğu uzman ve sporcu tarafından tercih de edilmez tavsiye de… Terlemek, vücudun doğal ve gerekli bir işlevi olduğundan, bunu engelleyen ürünlerin zararlı olabileceği inanışı yaygındır. Hele ki spor sırasında; üst gövdenin ısı merkezleri olan koltukaltlarının terlemesini önlemek, vücut ısısının düşürülmesini zorlaştırabilir, görüşü yaygındır.

Bu yüzden ter kokusunu engellemek için, terlemeyi değil, terin kokmasını engelleyen deodorantları tercih etmenizde fayda var. Böylece spor sırasında vücut sıcaklığınızın gerektirdiği gibi terleyebilecek ve ter kokma endişesi taşımayacaksınız.

“Spor yaparken terlemek zayıflatır mı?” sorusu da sıkça sorulan sorulardandır. Spor sırasında oluşan terleme, vücuttan ödem atımına yardımcı olur. Böylece gereksiz suyun atılmasıyla zayıflamaya da katkı sağlar.

Terlemenizi değil, ter kokmanızı önleyecek kadın deodorantlarını satın almak için burayı tıklayın.

Terlemenizi değil, ter kokmanızı önleyecek erkek deodorantlarını satın almak için burayı tıklayın.