Diyet

Tatilde kilo almamak için ne yapmalı?

631views

Tatil planlarınızı yapmaya ve işe güce biraz ara verip dinlenmek için gün saymaya başladınız mı? Pekiyi, tatilde kilo almamak için ne yapmalı? Bu konuda bilgi edindiniz mi? Kilo vermek ya da formda kalmak için harcadığınız çabaların tatil döneminde boşa gitmesini ya da gerilemesini istemiyorsanız doğru yerdesiniz. Tavsiyelerimiz dikkate alın ve böylece tatilde kilo almayın.

 

Kalorilere dikkat edin

“Tatilde de mi kalori sayacağız?” diye düşünmeyin. Sıkı bir diyet programında yaptığınız gibi kalori saymaktan bahsetmiyorum. Ama tatilde de aldığınız kaloriler konusunda dikkatli olmalısınız. Tatil sırasında bir ofise kapanıp, masa başında saatler geçirmeyeceğiniz için normalde olduğundan biraz daha fazla kalori tüketebilirsiniz. Fakat ipin ucunu kaçırmamakta fayda var. Tatil dışında tükettiğiniz kalori miktarını 200-300 kalori kadar aşmanız bir sorun yaratmayacaktır; ama daha fazlası, tatil bittiğinde size biraz sıkıntı yaratabilir.

Açık büfelere dikkat

Gittiğiniz tatil yerinde açık büfe yemek veriliyorsa, kendinize hâkim olmanız çok önemlidir. Açık büfelerde kim olursa olsun yiyebileceğinden fazla yemek alma eğilimine girer ve ardından tabağına aldığı her şeyi bitirmeye çalışır. Bu duruma düşmeyin. Büfedeki büyük tabakları değil, küçükleri seçin. Unutmayın; açık büfe servis var, yani doymazsanız tekrar yemek alabilirsiniz.

Protein ağırlıklı gıdalar tüketin

Normal şartlarda ve uzun vadede tek yönlü bir beslenmeyi tavsiye etmeyiz. Ancak tatil kısıtlı bir süredir.  Tatilde kilo almamak için; bu süre içinde olabildiğince protein ağırlıklı gıdaları tercih edin. Yağsız kırmızı veya beyaz et, balık, yağsız süt ürünleri, yumurta gibi gıdaların protein oranları yüksektir. Bunlar sizi daha uzun süre tok tutar. Hem de tatil sırasında bolca protein aldığınız için vücudunuz, tatil öncesi yaptığınız egzersizlerin ardından kendini onarma ve toparlama şansı bulur. Yani süre kısıtlı olduğu için, her açıdan avantajlı bir beslenme tercihi.

Yalnızca sevdiğiniz şeyleri yiyin

Yemek tercihlerinizi yaparken ister açık büfe olsun ister a la carte, en sevdiğiniz veya tadını merak ettiğiniz şeyleri sipariş edin veya seçin. Tatilde değilken her an erişiminiz olan, her yerde kolayca bulabileceğiniz gıdaları daha az seçmeye çalışın. Tatili, yeni tatlar denemek için bir fırsat olarak değerlendirin.

Kahvaltı tatilde de önemli

Tatilde kilo almamak için ne yapmalı? Sorusuna vereceğimiz yanıtlardan biri, tatilde de kahvaltının çok önemli olduğu. Sağlıklı ve güzel bir kahvaltı edin. Hatta gün boyu sahilde ya da havuz başında olmayı planlıyorsanız öğle yemeğinizden vaz geçebilir ve sağlıklı tercihlerden oluşmuş mükellef bir kahvaltı yapabilirsiniz. Tatilde çoğu zaman geç uyanırız ve sahildeyken de yemek yemek aklımıza gelmez. Bu yüzden öğle yemeğini atlayabilir ve öğle yemeğinde alacağınız kalorilerin bir kısmını kahvaltıda alabilirsiniz. Çok fazla olmamak şartıyla, tereyağı, zeytinyağı gibi sağlıklı yağları da içeren bol proteinli bir kahvaltı yapın. Reçellere sınırlama getirin ve reçel yerine balı tercih edin. Ekmeği de fazla yememeye dikkat edin.

Alkol konusunda dikkatli olun

Alkolün fazlası sadece kilonuz açısından değil, sağlığınız açısından da zararlıdır. Bu yüzden genel bir ilke olarak, fazla alkol tüketmemeye dikkat edin. Ama “Tatildeyim, bir iki kadeh fazladan içmek istiyorum.” diyorsanız, o zaman gün içinde aldığınız kalorilerden kısmaya tatilde kilo almamak için alkol konusunda bilinçli olmalısınız çünkü alkol yüksek miktarda kalori içerir. Üstelik yalnızca biradan değil, tüm alkollü içkilerden söz ediyoruz.

Abur cuburdan uzak durun

Abur cuburdan uzak durmak; sadece tatilde kilo almamak için değil, genel olarak uyulması gereken bir ilkedir. Patates kızartması ve hamburger gibi yiyeceklerden uzak durun. Tabakta servis edilen yiyecekleri yemeye çalışın. Eğer atıştırmalık isterseniz kuruyemiş ve meyveleri tercih edin.

Tatilde de hareketli olun

Tatilde, bir ofisin içinde olduğunuzdan daha hareketli olacağınız muhakkak; ama siz yine de daha hareketli olmak için çaba harcayın. Yüzmek, etrafı keşfetmek, bulunduğunuz yerdeki görülmeye değer yerleri gezmek gibi etkinliklere katılın. Kaldığınız otelde spor gibi hareketli etkinlikler varsa, arkadaşınızla birlikte bunlara katılın. Arkadaşınız yoksa, bu etkinlikler bir tatil arkadaşı edinmek için güzel birer fırsattır.