Sağlık

Vitiligo Tedavisi Artık Mümkün

624views

Dış derinin rengini kaybedip beyaza dönüşmesiyle şeklinde görülen bir deri hastalığı olan vitiligonun yanı sıra yara, yanık ve jilet izleri tedavisi artık mümkün.  Avustralyalı bir plastik cerrahın geliştirdiği hücre spreyi tedavisi artık Türkiye’de de uygulanıyor.   

Halk arasında beyaz leke ya da ala hastalığı adı ile bilinene Vitiligo bağışıklık sisteminin yanlış programlanarak, cilde rengini veren melanosit adlı hücrelerin görevini yapamaz hâle gelmesiyle ortaya çıkıyor. Sorunlu bölgelerde cilde rengini veren melanositlerin işlevini yitirmesi nedeniyle cilt, tüyler ve kıllar beyaza dönüşüyor. Hastalığın toplumda görülme sıklığı yüzde 1 ila 4 arasında bulunuyor. Türkiye’de ortalama 2 milyon kişi vitiligo adı verilen deri hastalığına sahip. Vitiligo, yara, yanık ve jilet izlerinden hastalar psikolojik olarak etkilenirken, çevrelerindeki insanların sürekli olarak izlere bakmasından rahatsız oluyorlar.

Hastalığın ilerlemesi dursa da ciltte meydana gelen lekeler geçmiyor. Türkiye’de Op. Dr. Serkan Dinar tarafından uygulanmaya başlayan “hücre spreyi” yöntemi ciltteki renk değişikliklerini ortadan kaldırıyorabiliyor. Op. Dr. Serkan Dinar Vitiligo, yara, yanık ve jilet izleri tedavisinde yeni bir dönem başlatan hücre spreyi yöntemini hakkında şunları söylüyor: “Koltuk altı veya kasık bölgesinden soğan zarı inceliğinde bir deri tabakası alınıyor. Alınan deri laboratuvar ortamında 45 dakikalık bir işlem sonrasında hücrelerine ayrıştırılarak bir sprey elde ediliyor. Elde edilen hücre spreyi lekeli ve yara izleri olan bölge zımpara yöntemi ile temizlendikten sonra gerekli bölgeye uygulanıyor.”

“Meme ucu, dudak, gözkapağı, kulak gibi zor bölgeler dahil eller, kollar, gövde ve bacaklara uygulanan hücre spreyi yönteminin ardından 1 hafta boyunca pansuman kapalı kalıyor, hücreler yerine yapışıyor.  Uygulandıktan sonraki bir aylık sürede lekeli olan bölgede çillenme adı verilen yeni deri oluşumu başlıyor sonrasında da cilt yavaş yavaş normal rengini almaya başlıyor. Uygulama 1 ila 3 ay arasında sonuç veriyor.”

Op. Dr. Serkan Dinar; genelde edinilmiş bir durum olarak görülen vitiligonun, herhangi bir yaşta ortaya çıkabildiğini, ancak belirli genetik özelliklere sahip ailelerde hastalığa yatkınlık görüldüğünü,  kontrasta bağlı olarak koyu tenli kişilerde daha belirgin olduğunu, belirtiyor.  Dinar, hücre spreyi yöntemi ile hem vitiligonun hem de yanık, yara ve jilet izlerini yüzde 70 ile 90 oranında ortadan kaldırdıklarını, hastaların kısa sürede eski cilt sağlıklarına kavuştuklarının da altını çiziyor.