Sağlık

Yazın karşılaşılan güzellik sorunlarının çözümleri

616views

Yazın daha çok güneş görüyoruz ve kat kat giyinmek zorunda kalmıyoruz. Bolca güneş görmek hepimizin ruh hâlini olumlu etkiliyor. Fakat yazın ortaya çıkan bazı şartlar güzelliğimiz üzerinde olumsuz etkiler gösterebiliyor. Biz de sizin için yazın karşılaşılan güzellik sorunları ve çözümlerini araştırdık.

Makyaj akması

Yazın havalar sıcak ve nem oranı da yüksektir. Üstelik terleme de artacağı için makyaj malzemelerinin cilde tutunması zorlaşır. Bunun çözümü ise çok amaçlı makyaj malzemeleri kullanarak daha az makyaj malzemesi kullanmak. Güneş koruyuculu nemlendiriciler gibi birden fazla işlevi olan makyaj malzemelerini tercih edin ve göz çevresi için de kalıcılığı yüksek, sudan etkilenmeyen malzemeleri kullanın.

Böcek ısırıkları

Böcek ısırıkları acı vermelerinin ve kaşınmalarının yanında görsel olarak da kötü bir görüntü oluşturur. Böcek ısırıklarından korunmanın yollarından biri parlak ve çok canlı renklerde elbiseler giymemektir; çünkü bu renkler böceklerin dikkatini çeker. Bunun haricinde, böceklerin etkin olduğu saatlerde böcek kovucu spreyler kullanabilirsiniz. Günümüzde oldukça fazla çeşitte, kokusuz ve iz yapmayan böcek kovucu sprey bulmak mümkündür.

Terleme

Terleme vücudun doğal bir tepkisidir ve mümkün olduğunca engellenmemesi gerekir. Çünkü terleme sağlıklı bir tepkidir. Ancak eğer çok önemli bir toplantınız, kendinizi rahat ve özgüvenli hissetmek istediğiniz bir görüşme ya da buluşmanız varsa antiperspriant, yani terlemeyi önleyici deodorantları kullanabilirsiniz. Fakat yine de biz bu deodorantların sürekli kullanımını önermiyoruz.

Güneş yanığı

Güneş yanıkları can yaktığı gibi kötü de görünür. Güneş yanığına karşı yapılabilecek en iyi şey; yüksek koruma faktörlü bir güneş kremiyle güneş yanıklarından korunmaktır. Ama önlem almayı ihmal ettiyseniz ve güneş yanığından mustaripseniz tam yağlı süte bandırılmış bir havlu ya da bezle yanık bölgeye kompres yapabilirsiniz. Sütün içindeki bazı maddeler yanık bölgedeki acı, kızarıklık ve şişkinlikleri hafifletecektir.

Mantarlar

Yazın çok sık terlediğimiz ve hava da nemli ve sıcak olduğu için mantar enfeksiyonlarına karşı da daha savunmasız hâle geliriz. Bunu önlemek için terli elbiseleri hemen değiştirin; ıslak bikini veya mayoyla durmayın. Denizden çıkınca hemen kuru bir mayo giyin. Eğer bu mümkün değilse hemen kurulanın. Olabildiğince açık ayakkabılar giymeye çalışın ve ayaklarınızı her fırsat bulduğunuzda havalandırın.

Tahriş

Sıcak ve nem, tüm olumsuzlukların yanında tahrişe de neden olur. Denizden çıkınca, egzersiz sırasında veya gün içinde terledikçe, üzerimizdeki kıyafetler, hatta kendi derimizin birbirine değen kısımları bile tahriş edici hâle gelir. Bunu engellemenin en emin yolu kuru kalmaktır. Egzersizden sonra kıyafetlerinizi hemen değiştirin. Denizden çıkınca iyice kurulanın ve gün içinde terliyorsanız, fırsat buldukça kuru ve temiz kıyafetler giyin.

Saç yıpranması

Deniz ve havuz, özellikle de havuz suyunda bulunan klor, saçları yıpratır, kurutur ve cansız görünmelerine neden olur. Bunu engellemek için; denize ya da havuza girmeden önce saçınıza bir miktar saç kremi sürün. Böylece saç ve saç deriniz, deniz veya havuz suyundaki zararlı maddeleri daha az emecektir. Havuz ya da denizden çıkınca saçınızı yıkarken de tekrar saç kremi uygulamayı unutmayın.