Sağlık

Yazın oruç tutarken dikkat edilmesi gerekenler

624views

Yazın sıcak havası ve güneşin yakıcı etkisine maruz kalırken oruç tutmak daha zor bir hâle gelebilir. Hem günlerin uzaması hem de günlük hayatta açık alanlara çıktığımızda maruz kaldığımız çevresel şartlar vücudumuzu daha da zorlar. Bunun üzerine bir de açlık ve susuzluk eklenince, şartlar iyice zorlaşır. Yazın oruç tutarken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilinçlenerek bu oruç tutarken çok daha az zorlanabilirsiniz.

Sıcak ve güneşten kaçının

Yaz mevsiminde sıcak ve güneşten kaçınmak zor olacak gibi görünebilir; fakat bunun da yolları vardır. Mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayın. Unutmayın ki vücudumuzun terlemese bile su kaybeder ve sıcak ve güneş altında kalmak bu kaybı arttırır. Eğer dışarı çıkmak zorunda kalırsanız, şapka gibi, sizi güneşten olabildiğince koruyacak aksesuarları kullanın.

Bol mineral alın

İftarınızı açtıktan sonra soda içmeniz de vücudunuzun mineral ihtiyacını karşılaması açısından faydalı olacaktır. Gün boyunca terleyecek ve mineral kaybedeceksiniz. Bu yüzden fazladan bir miktar mineral yüklemesi yapmak faydalı olabilir. Ayrıca yemeklere bir miktar fazladan tuz da ekleyebilirsiniz. Yalnız artış az bir miktar olmalı yoksa tam tersi etki yaparak susamanıza neden olur. Tuz, tansiyonunuzun düşmesini önlemeye yardımcı olur. Ama fazlası zararlıdır, o yüzden artışı çok ufak miktarlarla sınırlayın.

Posalı gıdalar tüketin

İftardan sonra posalı yiyecekler tüketerek vücutta su tutulmasını arttırabilirsiniz. İftardan sonra sahura kadar, belirli aralıklarla posalı, yani lifli gıdalar tüketin.

Vücudunuzun uyum sağlamasına fırsat verin

Ramazan mevsiminde beslenme düzeniniz değişeceğinden metabolizmanızın dengesi de değişecektir. Oruç tutmaya başladığınız ilk günlerde biraz kilo almanız normaldir. Vücudunuz, birkaç gün içinde yeni beslenme düzeninize uyum sağlar ve sonradan aldığınız bir iki kilo da kendiliğinden kaybolur. Eğer bu kiloları veremezseniz, kilo alırım korkusuyla daha az yemeye çalışmayın. Unutmayın ki gün boyunca zorlu şartlarda oruç tutacaksınız. Ramazan’da kilo alırsanız, sonra kilo vermek için bolca zamanınız olacak. Siz öncelikle vücudunuzun ihtiyaçlarına odaklanın.