DiyetManşet

Emziren anneler ne yemeli ne içmeli?

1.03Kviews

Kilo vermek isteyen emziren anneler için harika bilgiler sunuyoruz! Emziren anneler ne yemeli ne içmeli diye merak ediyorsanız, cevapları size özel haberimizde bulabilirsiniz.

Öncelikle, mevsiminde sebze ve meyveye özen göstermeniz gerekiyor. Bu sayede sağlıklı beslenerek hem anne sütünü artırabilir hem de kilo verebilirsiniz.

 • Emziren anneler hangi sebzeleri yemeli?

Esasında besin değeri yüksek ve kilo vermeye yardımcı tüm sebzeleri yiyebilirsiniz. Domates, patlıcan, taze fasulye, roka, dereotu, kıvırcık, biber gibi… Yalnızca, emziren anneler için gaz yapma olasılığı olan sebzelere dikkat etmeniz gerekir.

 1. Kabak
 2. Brokoli
 3. Lahana
 4. Salatalık
 5. Marul

Bu sebzelerin gaz yapma riski vardır. Bebeğinizi ve sizi rahatsız edebilir. Hiç yemeyin demiyoruz ama sınırlı miktarda tüketim daha faydalı olacaktır.

 • Hangi meyveler emziren anneler için uygundur?

Güzel haber: Tüm meyveler! Tatlı ihtiyacını doğal yoldan karşılamak için tüm mevsim meyvelerini yiyebilirsiniz. Ölçüsü ise iki avuç içi kadar olmalıdır. Bu sayede günlük kalori alımını da dengeleyebilirsiniz.

 1. Karpuz
 2. Elma
 3. Kavun
 4. Kayısı
 5. Çilek
 6. Kiraz
 7. Portakal
 8. Kivi
 9. Ananas
 10. Vişne
 11. Armut
 12. Üzüm

Mevsiminde tüketilen bu meyveler sayesinde sağlıklı beslenmek mümkündür ve anne sütünü artırmaya yardımcı olur. Özellikle, günde 2 porsiyon meyve yemenizi tavsiye ederiz.

 • Hangi içecekler emziren anne için uygundur?

Emziren anneler ne içmeli diye merak ediyorsanız, ilk sırada su var! Su içtiğinizde anne sütünü artırırsınız. Vücudunuzdaki ödem ve şişkinlikler azalır. Kilo vermek kolaylaşır ve iştah dengesi sağlanır.

Aşağıdaki içecekler emziren anneler için uygun olur:

 1. Günde bir şişe maden suyu
 2. Günde bir fincan yeşil çay
 3. Rezene, melisa, papatya çayı
 4. Kuşburnu, hibisküs çayı
 5. Ev yapımı limota ve şerbetler

Bu içecekleri ölçüsüne dikkat ederek tüketmelisiniz. Örneğin, çok fazla siyah çay tüketimi demir eksikliğine sebep olabilir. Bebeğin uyku düzenini bozabilir. Günde 3 fincan açık siyah içebilirsiniz.

 • Emziren anneler hangi et besinlerini yemeli?

Balık, tavuk, hindi, dana ve kuzu eti emziren anneler için son derece uygundur. Ancak, burada pişirme yöntemine dikkat etmek gerekir. Hem sağlığınız hem kilo vermek için kesinlikle kızartma et besinleri yemeyin.

Fırında, ızgarada, tencerede pişirin. Örneğin, fırında balık ve yanında bol yeşillik salatası emziren annelerin kilo kontrolü için yararlıdır.

Aynı şekilde sebze yemeklerini az miktarda kıyma veya etle pişirip yiyebilirsiniz. Protein alıp hem kaslarınızı besler hem uzun süre tok hissedersiniz.

Emziren anneler ne yemeli ne içmeli, öğrendiniz.