Sağlık

Susama ve acıkmayı geciktirme yolları

619views

Susam ve açlığı geciktiren yiyecekleri sıkça tüketmek, kilo vermeye çalışanların uyguladığı bir yöntemdir; fakat Ramazan ayında, özellikle Ramazan yaz mevsimine denk geldiğinde, oruç tutanların da daha az sorun yaşamasını sağlayabilir. Susama ve acıkmayı geciktirme yollarını öğrenerek yazın oruç tutarken daha az zorlanabilirsiniz.

Yeteri kadar mineral alın

Su, yalnızca sıvı olduğu için değil, vücudumuzun ihtiyacı olan mineralleri de içerdiği için faydalıdır. Yani ihtiyacımız olan yalnızca su değil, onun içindeki minerallerdir. Bu mineraller, kaslarımızın ve sinirlerimizin doğru çalışmasını sağlamaktan tutun da tansiyonumuzun düzenlenmesine kadar pek çok işleve sahiptir. Oruç tutmadığınız zamanlarda, yeteri kadar mineral aldığınızdan emin olarak susuzlukla ilgili sorunları daha az yaşayabilirsiniz.

Su tutan gıdaları tüketin

Lifli besinler sindirildiği sırada su çeker. Çektikleri su da sindirim son safhalarında sindirim sistemimiz tarafında ayrıştırılıp kullanılır. Bu özellikleri sayesinde lifli gıdaları daha geç susamak için kullanabilirsiniz. Sahurda bolca su için ve bolca lifli gıda tüketin. Böylece susama ve acıkmayı geciktirmiş olursunuz.

Karbonhidrat almayı ihmal etmeyin

Sahurda bolca lif tükettiğinize göre, gün içinden enerjik kalmanızı sağlayacak karbonhidratları almayı ihmal etmeyin. Bu karbonhidratları da sağlıklı ve kaliteli kaynaklar olan meyvelerden alın. Böylece bu meyveler yavaşça sindirilirken içlerindeki karbonhidrat da dengeli bir şekilde kana karışarak enerji seviyenizi korumanıza yardımcı olur.

Fazla yağ yemeyin

Yağlar vücudumuz için gerekli ve kaliteli kaynaklardan alındığında sağlıklıdır. Ama yağ sindirimi için su kullanılır ve bu da daha çabuk susamanıza neden olur. Sahurda da iftarda da fazla yağ ve yağlı tüketmekten kaçının. Böylece gün içinde daha az susarsınız.

Bir miktar kuruyemiş tüketin

İftar veya sahurda bir miktar kuruyemiş tüketmek de hem faydalı yağ hem de mineral ihtiyacınızı etkili bir şekilde karşılayacaktır. Kuruyemişler de diğer yiyeceklere kıyasla daha yavaş sindirildiği için açlığı geciktirmeye de faydalı olacaktır.