Spor

Yazın spor yaparken serin kalma yolları

627views

Açık havada spor yapıyorsanız çevre şartlarını ihmal etmeye gelmez. Özellikle yazın sıcak havalarda ortaya çıkan sıcak ve güneş çarpması gibi olasılıklar sağlık açısından ciddi tehlike oluşturur. Bunun dışında tansiyon düşmesi, kalp çarpıntısı ve bilinç kaybı gibi ihtimalleri de göz önünde bulundurmak gerekir. Çevrenin sıcak olmasına bir de spor yaparken yükselen vücut ısısı eklenince serin kalmayı bilmek ciddi önem taşır. Yazın serin spor yaparken serin kalmanın yollarını sizinle paylaşıyoruz.

 

 

Saçınızı ıslatın

Yazın spor yapacaksanız saçınızı ıslatmak serin kalmanın en kolay yollarından biridir. Saçınızı, suyu iyice emecek şekilde ıslatın ve bağlayın. Isınan kan dolaşımı kafada toplanır. Saçlarınızı ıslattığınızda ısınan ve başta toplanan kanın serinlemesine dolayısıyla vücudunuzun serinlemesine yardımcı olacaktır. Eğer saçınız kısaysa bir şapkayı ıslatmak ve spor yaparken bunu kullanmak da yardımcı olacaktır.

Buz paketi yapın

Naylon çorap veya ince bir tişörtün içine birkaç küp buz koyun. Naylon çorap kullanıyorsanız bir ucunu bağlayın; eğer tişört kullanıyorsanız buzlar düşmeyecek şekilde sarın ve boynunuza asın. İlk başta soğuktan ürperebilirsiniz; ama spor yaparken serin kalacağınız da garanti. Eğer buzun soğuğu sizi rahatsız ederse aynı yöntemi bir havluyla da uygulayabilirsiniz.

Buzlu havlu yapın

Bir havluyu ıslatın ve spora başlamadan 1-1,5 saat önce buzluğa koyun. Bu havluyu da tıpkı buz paketi yönteminde olduğu gibi boynunuza asın. Bu yöntem sayesinde de spor yaptığınız süre boyunca serin kalacak ve sıcaktan en az şekilde etkilenecekseniz.

Ayrıca yazın spor yaparken güneşin en az etkili olduğu sabah veya akşam saatlerinde spor yapmaya çalışın. Ağaçların gölgesinde spor yapabileceğiniz park bahçe gibi yerleri tercih edin ve şapka kullanın.