Sağlık

Yaz Yorgunluğu (2)

631views

 

yaz-depresyonuPekiyi, yaz yorgunluğunu atmak için ne yapmak gerekiyor? Yaz yorgunluğunu atmak için ilk ve en önce yapılması gereken; silkinip kendimize gelmek. Yanlış hormonlar tarafından baskı altında tutulan beynimizin denetimini elimize almak. Bunu yapmak içinse uygulanabilecek çeşitli yöntemle var.

Mevsimsel duygu değişikliklerini tedavi etmede ilk ve en önemli görev, kişinin kendisine düşüyor. Belirtileri gördükten sonra, bunları nasıl bertaraf edebileceğinizi gözden geçirmelisiniz. Bu etkenlerin en önemlisi uyku sorunları olduğuna göre buradan başlamak en kolayı olacaktır. Bozulan vücut saatiniz, gecenin bir yarısı uyanmanıza veya gün içinde, karşı konulmaz bir uyku ihtiyacı hissetmenize neden olabilir. Gece uyumakta sorun yaşıyorsanız, normal yatma saatinize birkaç saat kala evdeki ışıkları karartın. Azalan ışık miktarı beyninizi, uyumanız gerektiğine ikna edecektir. Gün içinde de yeteri kadar gün ışığına maruz kaldığınızdan emin olun. Bu sayede vücut saatiniz, güneşe göre kendini tekrar ayarlayacaktır.

Uyku düzeninize yardımcı olması için, gün içinde olabildiğince yorulmaya çalışın. Sporun bu anlamda faydası olacaktır. Sıcak günlerde yorucu kardiyo sporları yapamıyorsanız, daha sakin sporları deneyin. Bu anlamda pilatesin çok faydasını görebilirsiniz. İlla ki kardiyo sporları tercih ediyorsanız, sabahın erken saatlerinde spor yapmayı da düşünebilirsiniz. Sabah yapılan spor beyninizi, günün başladığına ikna edecektir. Bu sayede uykuya sebep olan hormonların etkisi de azalacaktır.

Uykunun haricinde, yalnız kalma isteğinize de karşı koymaya çalışın. İçine girdiğiniz ruh hâli sizde, insanlardan uzaklaşma isteği uyandıracaktır. Buna karşı koymaya çalışın. Birlikte olmaktan keyif aldığınız arkadaşlarınızla vakit geçirin. İnsan beyni, sosyalleşerek vakit geçirdiğinde, stresi azaltan hormonlar salgılar; stresi azalmış biri, uyumakta daha az zorluk çekecektir.

Beslenmenizin bilincinde olun. Stresi azaltmak için yeme isteği duyabilirsiniz veya iştahınız kesilebilir. Bunun farkında olursanız, önüne geçmeniz de kolaylaşır. Eğer iştahsızsanız, öğünleri atlamamaya özen gösterin. Ne kadar yediğinizden çok, ne zaman yediğinizin önemi vardır. Aç olmasanız da, yemek saatinde sofrada olun.

Eğer sürekli yeme isteği duyuyorsanız, bunu da bastırmaya çalışın. Öğünlerde yemeye özen gösterin ve akşam yemeğinden sonra bir şey yemeyin. Yemek yemeye devam etmek beyninizin, günün devam ettiğini sanmasına neden olur, bu da uyumakta sorun yaşamanıza yol açar.

Bazı ileri vakalarda uzmanlar, yaz yorgunluğundan muzdarip kişilere, ışık tedavisi veya ilaç tedavisi uygulayabilirler. Işık tedavisi oldukça basittir; özellikleri güneş ışığına benzer bir ışık kaynağına maruz kalmaya dayanır. Bunu kendiniz de yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, gün içinde belli bir süre güneş ışığına maruz kaldığınızdan emin olmak. İş yerinde, öğle arasında biraz dışarı çıkabilirsiniz. 10-20 dakika kadar güneşli bir ortamda oturur veya yemek sonrasında yürüyüş yaparsanız, benzer bir etki yapacaktır.

Eğer yaz yorgunluğunu çok uzun süre üzerinizden atamazsanız, işinizi ve günlük yaşamınızı etkilemeye başlayacaktır. Özellikle anksiyete ve bipolar bozukluğu olan kişilerde mevsimsel duygu bozuklukları, daha ağır sonuçlara yol açabilmektedir. Bu yüzden, uzun süre bu sorunlardan muzdarip olursanız, bir uzmana danışmaktan çekinmeyin.

Ana sayfaya dönmek için burayı tıklayın.
Yazının başına dönmek için burayı tıklayın.