Spor

Basen Sıkılaştırmak için Çok Basit Bir İpucu

638views

Kilo fazlanız olmasa bile, günlük hayatın hareketsizliği ya da oturarak çalışmak basenlerde genişlemeye sebep olabiliyor. Uzun süre oturarak çalışan, spor yapacak zamanı bulmakta zorlanan ve kilo fazlası da olmayan kadınlar için bu durum adeta çileye dönüşebiliyor. Oysaki basenleri sıkılaştırmanın çok basit bir yolu var. Hayır bilemediniz; size, spor salonuna gidin demeyeceğiz!

Oturduğumuz sırada kalça kaslarımız kasılmaz ve tüm üst gövde ağırlığımız bu kasların üzerine biner. Oturma sırasında “yastıklama” görevi yapan kalça kasları, bu baskı ve kasılmamanın yarattığı gevşeklikle şeklini kaybedip genişleyebilir.

Kilo fazlası olmayan ve hareketsiz yaşamasına rağmen, sağlıklı beslenmeye özen gösterenler için basenlerin genişlemesini önlemek imkânsız bir mücadele gibi görünebilir. Ama hepimizin gözden kaçırdığı bir çözüm var: merdiven çıkmak!

Çoğumuzun şehirlerde yaşadığı, tüm şehirlerin de yüksek binalarla kaplandığı bir dünyada, çıkacak merdiven bulmak ne kadar zor olabilir ki? Tek yapmanız gereken üşengeçliği bırakıp asansör ve yürüyen merdiven yerine sabit merdivenleri tercih etmek. Üstelik merdiven çıkmak, yalnızca kalçalarınızın toparlanmasını sağlamakla kalmaz, ciğerlerinize ve kalbinize de iyi gelecektir.

Evet, doğru duydunuz; spor salonuna gidemiyorsanız, oturarak çalışıyorsanız ve basenleriniz büyüyorsa, bulduğunuz her fırsatta merdiven çıkarak bu gidişi tersine çevirebilirsiniz. Hem kim bilir? Merdiven çıkmanın tadına doyamayıp gerçek bir spor müptelasına da dönüşebilirsiniz.

Basenleri zayıflatan egzersizleri görmek için buraya tıklayın.